Skip to content Skip to footer

Pręty zbrojeniowe

Stal zbrojeniowa pełni bardzo ważną rolę we współczesnym budownictwie. To dzięki niej możliwa jest produkcja zbrojeń budowlanych, które bardzo często są stałym elementem niemal każdego domu jednorodzinnego. Dzięki obecności stalowych prętów, możliwe jest wzmocnienie konstrukcji wykonanej, np. z betonu. Dlatego warto wiedzieć, jakie pręty wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę.

Jak wybrać pręty stalowe?

Zbrojenia budowlane muszą mieć odpowiedni kształt, a także średnicę i długość. Ilość zużytej stali zazwyczaj podawana jest w tonach, ze względu na wyjątkowo duży ciężar zużytego materiału. Istnieje wiele klas i gatunków stali, które mogą służyć do wykonania zbrojeń budowlanych, dlatego projekt każdego domu powinien uwzględniać wybór odpowiednich elementów konstrukcyjnych.

Ogólny kosztorys powinien zatem zawierać szczegółowy podział zbrojeń stalowych. Znajdować się tam mogą informacje o prętach przeznaczonych do budowy fundamentów, a także słupów, stropu czy schodów. W ten sposób można lepiej ustalić, ile rzeczywiście potrzeba stali przy poszczególnych etapach budowy domu.

Wymagana ilość stalowych elementów zbrojeniowych

Obecnie możliwe jest zamówienie i dostarczenie gotowych prętów zbrojeniowych, które są już przycięte na odpowiedni wymiar i powyginane według wytycznych podanych w zamówieniu. Można również zdecydować się na zakup stali w tonach, która przycięta zostanie dopiero na placu budowy.

Przeważnie wszystkie zbrojenia budowlane są dostarczane bezpośrednio w odpowiednio przygotowanych wiązkach lub kręgach. Z tego powodu mogą wymagać rozprostowania przed cięciem i układaniem. Wymaga to obecności profesjonalnego sprzętu, więc lepiej jest kupować gotowe pręty, które zostały już powyginane i pocięte.

Siatki i szkielety ze stali zbrojeniowej

Niemal każda zbrojownia umożliwia również wykonanie gotowych, przyciętych na wymiar prętów, które są dodatkowo połączone w siatki zbrojeniowe. Zazwyczaj są one wykorzystywane w domach jednorodzinnych, dlatego wykonywanie ich w miejscu budowy jest zbyt czasochłonne. Najczęściej produkuje się je w hutach, hurtowniach lub składach budowlanych, które wyposażone są w specjalne zgrzewarki.

Za ich pomocą zgrzewa się cienkie pręty w miejscach połączenia.
W ten sposób możliwe jest również zamówienie specjalnych, przestrzennych konstrukcji wykonanych z prętów nośnych, narażonych na szczególne obciążenie. Są to połączone strzemionami szkielety, które doskonale sprawdzają się, np. jako zbrojenia budowlane fundamentów.

Artykuł przygotowany we współpracy z Hurtownią stali Euromixstal