Skip to content Skip to footer

Zamiast wyrzucać, lepiej sprzedać

Wiele mówi się dzisiaj o konieczności wykorzystywania surowców wtórnych i znaczeniu właściwej gospodarki zasobami naturalnymi. Ma ona nieść korzyści dla środowiska: mniejsze jego zanieczyszczenie i oszczędne pozostawienie materiałów do wykorzystania w przyszłości. Jednakże powtórne wykorzystywanie złomu stali nieść może także wymierne, materialne korzyści dla obu stron transakcji – zarówno dla zbywających osób, jak i nabywających surowiec skupów stali.

Gdzie możemy spotkać stal?

Produkty stalowe są powszechnie obecne w codziennym użyciu. Spotkać możemy różne przyrządy kuchenne, naczynia, narzędzia, elementy ozdobne i wykończeniowe, a także bardziej złożone konstrukcje. Elementy stalowe zawierają także, bardzo często, przedmioty powszechnie wykorzystywane w gospodarstwie domowym, takich jak telewizory, pralki, kuchenki i im podobne. Każdy żyjący w domu jednorodzinnym, na wsi, czy też posiadający działkę z pewnością ma gdzieś w zapleczu rozmaite przedmioty stalowe, przydatne w pracach wykonywanych w takich warunkach – blachy, rurki, wkręty. Dlatego każdy może zostać klientem skupu stali i, zamiast pozbywać się za darmo, sprzedać i zarobić zbędny złom stali.

Po co wyrzucać, skoro można odzyskiwać?

Materiał ten charakteryzuje się specjalnymi cechami, pozwalającymi na jej łatwe i skuteczne odzyskiwanie do ponownego użycia. Dlatego, gdy chodzi o stal skupy cieszą się niesłabnącą popularnością. Nie powinno to w żadnym stopniu dziwić, bowiem powszechność jej stosowania, jaką stwierdziliśmy i obecność w wielu gospodarstwach domowych sprawia, że klientem skupu stali może zostać każdy. Jako złom stali oddane być mogą wszelkie produkty, zawierające ją w swoim składzie. To pracownicy skupu rozdzielają je potem wedle określonych kategorii, wyceniają też wartość i określają cenę, zależną także od wagi.

Przyjęta zostanie jednak każda ilość, dlatego jeżeli posiadamy, zbędne już nam, stalowe przedmioty, warto zastanowić się nad ich oddaniem. Jest to nie tylko uśmiech w stronę natury i środowiska, ale także wymierna korzyść dla portfela – niekiedy bardzo znaczna, gdy skup staje się alternatywą dla płatnej utylizacji.

Co się dzieje dalej?

Na samym zebraniu złomu stali przez skup się nie kończy. Jest to, co prawda, najważniejszy element łańcucha odzyskiwania surowca, ale nie ostatni. Jednakże to właśnie skupy poszukują późniejszych odbiorców, którymi najczęściej są przedsiębiorstwa i fabryki, zajmujące się przetapianiem złomu na dobry do wykorzystania surowiec, który trafia następnie do obróbki hutniczej.

Jeden z największych złomów stali na śląsku znajdziesz tutaj ZłomWęglika