Drewniane domki ogrodowe zaliczane są do użytkowej małej architektury ogrodu i działek rekreacyjnych. Ich często oryginalne konstrukcje stanowią nie tylko funkcjonalną budowlę, ale również są akcentem dekoracyjnym przestrzeni ogrodowej.
Praktyczne drewniane domki ogrodowe
Domki ogrodowe możemy podzielić na trzy rodzaje, są to: domki drewniane narzędziowe, domki przeznaczone do zabaw dla dzieci, oraz budowle adaptowane na altanki ogrodowe, traktowane jako domki letniskowe.
Najczęściej domek ogrodowy pełni funkcję składzika narzędziowego, w którym ściany zabudowane są półkami i wieszaki niezbędnymi do wygodnego rozlokowania narzędzi i urządzeń, potrzebnych w pracach ogrodniczych. Zazwyczaj półki umieszcza się samodzielnie, w wygodnej dla siebie konfiguracji, lecz można zamówić u producenta odpowiednio przystosowany już domek, co ułatwi i usprawni jego użytkowanie.Domki narzędziowe posiadają przeważnie tylko jedno niewielkie okienko i solidnie wykonane drzwi. Dach może być spadzisty lub prosty, ale zabezpieczony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak śnieg, deszcz czy silny wiatr.
Domki ogrodowe drewniane jako altanki i domki zabaw dla dzieci
Domki drewniane pełniące funkcję altanek ogrodowych są bardziej rozbudowane niż domki narzędziowe; posiadają kilka okienek często zamykanych drewnianymi okiennicami, drzwi, jedną lub więcej niewielkich izb oraz małą werandę z balustradą. Niektóre modele są wyposażone w drewniane meble oraz wiele ciekawych rozwiązań, przydatnych w czasie letniego wypoczynku.
Najbardziej powszechnymi są domki do zabaw przeznaczone dla kilkuletnich dzieci – są przeważnie malowane na jasne kolory, posiadają przynajmniej dwa stylizowane okienka i fantazyjne drzwi, solidny dach odporny na przeciekanie w czasie deszczu, malutką werandę a czasami pięterko na które prowadzi ustawiona drabina. Często domki do zabaw są częścią kompleksu budowli rekreacyjnych – mają doczepione zjeżdżalnie, podwieszone huśtawki i małe ścianki wspinaczkowe, a cały domek umieszczony jest na drewnianych belkach ustawionych pionowo.
Każdy domek drewniany jest zabezpieczany preparatami chroniącymi jego drewniane części przed ogniem, deszczem, śniegiem i gradem, są mocno kotwiczone do gruntu, a farby używane do malowania domków są nietoksyczne i niegroźne dla środowiska.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw