Skip to content Skip to footer

Okno – z jakiego materiału?

Wybór odpowiedniego okna może być niemałym wyzwaniem. Podobnie, jak inne elementy mieszkania również i okna w ostatnich latach uległy dużym zmianą. Czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania? Na co zwrócić uwagę?

Różnorodne okna

Klasyfikacji okien można dokonać na różne sposoby, aczkolwiek najpopularniejszym rozwiązaniem jest podział okien ze względu na materiał wykonania. W ofercie producentów odnaleźć można okna:

– okna z PCV,
– okna z drewna,
– okna z aluminium.

Poszczególne rozwiązania różnią się od siebie wytrzymałością na warunki zewnętrzne, uszkodzenia mechaniczne oraz właściwościami izolacyjnymi (poziomem izolacji akustycznej, jak i termicznej).

Niemniej jednak najpopularniejszym w Polsce rozwiązaniem są okna jednoramowe o profilu wykonanym z polichlorku winylu, określanym również (błędnie) jako PCV lub PCW.

Okna z polichlorku winylu

Jeżeli poszukujemy równowagi pomiędzy ceną, jakością a estetyką powinniśmy wybrać najpopularniejsze w Polsce okna z pcv. Są to lekkie, tanie i wytrzymałe konstrukcje, które charakteryzują się:

– bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi,
– wysokim poziomem izolacyjności akustycznej,
– odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Wpływ na właściwości okna ma tylko polichlorek winylu. Nie mniej ważny jest sam profil okna, którego wnętrze podzielone jest na odseparowane od siebie komory. Dodatkowo profile okien z PCV wzmacnia się ocynkowanymi elementami metalowymi oraz włóknem szklanym.

Inne materiały na okna

Oczywiście polichlorek winylu nie jest jednym stosowanym przy produkcji okien materiałem. Drugim najczęściej wybieranym przez Polaków materiałem jest drewno. Tego rodzaju okna, chociaż wymagają od mieszkańców większego zaangażowania w ich ochronę, to poddane odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym mogą służyć przez kilkadziesiąt lat. Tego rodzaju rozwiązanie jest droższe, aniżeli klasyczne proste okna z PCV.

Ostatnim materiałem, który można zastosować do produkcji okien jest aluminium. Aluminium jest rzadko stosowane w przypadku okien do zabudowy jednorodzinnej, aczkolwiek znajduje szerokie zastosowanie w przypadku budownictwa nowoczesnego. Zaletą tego materiału jest wytrzymałość, która umożliwia tworzenie stylowych przeszkleń wielkogabarytowych.