Skip to content Skip to footer

Jak radzić sobie z zaparciami?

 

Kobiety mają gorzej. To ich zaparcia dotykają częściej. Nasilają się z wiekiem i stają coraz większym problemem. Na szczęście są na nie sposoby. Zaparcie to poważna sprawa. Na szczęście istnieje wiele sposobów, dzięki którym można sobie z nim poradzić.

 

Skąd biorą się zaparcia?

Nie ma jednej przyczyny. Zaparcia mogą być wynikiem stresu. W żargonie lekarskim nazywane są zaparciami na tle psychosomatycznym.

W innych przypadkach przyczyną schorzenia mogą być zażywane leki. Warto wzmóc czujność podczas przyjmowania tych znieczulających i przeciwbólowych, preparatów żelaza czy wapnia, a także środków na nadciśnienie. Niekorzystnie na wydalanie mogą także wpływać tabletki antykoncepcyjne.

Nie można także wykluczyć tego, że zaparcie będzie wynikiem pojawienia się groźniejszej choroby. Problemy z wydalaniem mogą na przykład sygnalizować zapalne choroby jelit, ich niedokrwienie czy nawet raka jelita grubego.

Inna sprawa, że często pojawiają się w wyniku niezdrowego trybu życia. Na przykład braku aktywności fizycznej, odwodnienia organizmu czy niewłaściwej diety.

Naturalne środki na zaparcia

Jeśli zaparcie nie jest wynikiem poważnej choroby, można sobie z nim radzić sięgając po naturalne medykamenty. Do popularnych należy olej rycynowy, do kupienia w aptece internetowej. Dzięki swoim właściwościom rozmiękcza kał, przetwarzając go w formę łatwiejszą do wypróżnienia.

Dobrze działają także wszystkie te środki, w których składzie znajdują się błonnik, nasiona lnu czy pektyny. Ich działanie jest podobne do rycyny. Tak samo, jak efekty. Przeciwwskazania – choroby układu pokarmowego.

 

Podrażnić jelita, wypróżnić się szybciej

Można także próbować mocniejszych środków. W aptekach znaleźć można herbatki ziołowe, których podstawowym składnikiem są liście senesowe. Dzięki swoim właściwościom prowadzą do podrażnienia mięśniówki jelit. Efektem jest wzmożenie ich ruchu a w konsekwencji – wypróżnienie.

Inaczej działają sodki oparte na substancjach osmotycznych. W ich przypadku podniesione zostaje ciśnienie osmotycznej treści jelitowej, co ułatwia wydalanie. Tyle, że to już wyższa szkoła jazdy – żeby je stosować, trzeba poradzić się lekarza.

W ogóle, w przypadku zaparć dobrze jest pamiętać o tym, że jeśli utrzymują się przez dłuższy czas, wizyta w przychodni jest koniecznością. Lepiej sprawdzić, czy problemy z wydalaniem nie są objawem groźniejszej choroby.

papier-toaletowy

Uwaga: warto dobrze jeść

Dobrze jest także pamiętać o tym, że nasz organizm zachowuje się tak, jak mu na to pozwalamy. Jeśli wiemy, że mamy problemy z wypróżnianiem, powinniśmy odpowiednio się odżywiać. Przestawić się na produkty zawierające błonnik, takie jak choćby pieczywo razowe czy kasza. Dobrze robi suszona śliwka.

Lepiej także odpuścić sobie takie potrawy, jak szynka, kiełbasa czy parówki. Odpada także mocna herbata. Unikać trzeba też białego chleba i bułek, ryżu czy czekolady.

Picie dobre na zaparcia

Zostaje natomiast woda. Ponieważ zaparcia mogą mieć przyczynę w niedostatecznym nawilżeniu organizmu, należy dużo pić. Najlepiej zacząć z rana – od szklanki wody. W ciągu dnia kontynuować wysiłek i popijać dalej.

Warto także się ruszać. Aktywność fizyczna poprawia sprawność organizmu, a więc także jelit. Nie przeszkodzi również dbałość o odpowiednie warunki wypróżniania. Ma być spokojnie, cicho i bez pośpiechu.

 

Tekst powstał we współpracy z Cefarm24.pl – apteką internetową dostarczającą leki prosto do domu!