Skip to content Skip to footer

Mięsna karma dla psa

Psy to zwierzęta mięsożerne, dlatego w ich diecie powinno się pojawiać jak najwięcej różnych gatunków mięsa, które jest dla czworonogów głównym źródłem białka oraz energii. Coraz częściej jednak właściciele czworonogów zamiast przygotowywania samodzielnie posiłków dla psa wybierają specjalnie wyprodukowane karmy dla psa, które według producentów są odpowiednio zbilansowanymi posiłkami. Jakie składniki zawierają karmy dla psów?

Karma dla psa mięsna czy z mięsem


Karma dla psów może być karmą suchą lub mokrą, przy czym najlepiej, aby psia dieta obfitowała w obydwa rodzaje karmy. Każda karma powinna mieć dokładnie wyszczególnione składniki, jakie zawiera. Tu należy pamiętać, że nawet karma dla psów oznaczona jako karma mięsna będzie zawierała dodatki warzyw. Najczęściej przy karmach dla psów wprowadza się cztery kategorie produktów, których nazwa jest ściśle uzależniona od zawartości mięsa w produkcie końcowym. Najlepsze są karmy zawierające bardzo duże ilości mięsa w swoim składzie. Karma, która zawiera mniej niż 4% mięsa, jest karmą o smaku mięsa. Przy zawartości mięsa pomiędzy 4% a 14% karma jest karmą z mięsem, natomiast jeśli pożywienie psa zawiera więcej niż 14% ale mniej niż 26% mięsa, to jest to karma bogata w mięso. Za karmę prawdziwie mięsną uznaje się karmę, w której składzie znajdzie się więcej niż 26% mięsa. Taki podział jest łatwy do rozpoznania jeśli producent karmy podaje zawartość procentową poszczególnych składników karmy. Jeśli pojawia się jedynie oznaczenie słowne, wówczas najlepsza będzie karma, w której mięso jest pierwszym składnikiem wymienionym przez producenta.

Co zawierają karmy dla psów


Ze względu na mięsożerność psów większość hodowców i weterynarzy zaleca, aby w karmach dla psa nie pojawiał się gluten, czyli białko zwierzęce. Są natomiast składniki, które powinny się pojawić w karmie dla psów, aby w ten sposób lepiej zbilansować dietę pupila. Takimi składnikami są przede wszystkim warzywa i niektóre owoce, w szczególności: groszek, marchewka, ziemniaki, dynia czy jabłka. Karmy dla psów mogą również zawierać oleje z ryb, które korzystnie wpływają na kondycję mózgu oraz wpływają pozytywnie na sierść, witaminy czy minerały.

Przy wyborze karmy należy również pamiętać, że wraz z wiekiem i ze stanem zdrowia czworonożnego pupila zmieniają się również jego oczekiwania co do pożywienia. Dla psów zdrowych przeznaczone są karmy bytowe, z kolei dla psów z nadwagą czy z różnymi chorobami przeznaczone są karmy weterynaryjne. Producenci karmy dla psów stosują opisy, ułatwiające wybór odpowiedniej karmy.