Skip to content Skip to footer

Aranżacja małej sypialni

Spośród wszystkich pokoi, które można by uznać za zbyt małe, sypialnia nie jest najgorszą przestrzenią do aranżacji. Pomimo oczywistego problemu z przechowywaniem, nie potrzeba tutaj zbyt wiele dodatkowej przestrzeni. Jednak swobodne przemieszczanie się oraz przytulny i ciepły klimat są ważne, aby czuć się w sypialni dobrze, więc oto parę sposobów na zorganizowanie małej sypialni, a także kilka dodatkowych wskazówek i sztuczek.

Symetria

W większości przypadków wszyscy lubią symetryczne sypialnie z łatwym dostępem do obu stron łóżka, choćby w celu łatwej zmiany pościeli. Ten rodzaj symetrii sprawia, że sypialnia wydaje się być bardziej przestronna. Aby było to możliwe, należy zmniejszyć rozmiar szafki nocnej i pomyśleć bardziej o jej wysokości niż szerokości. Czasami jest tylko jedna ściana, pod którą można umieścić łóżko a dodatkowo często również zbyt krótka aby można było postawić w szafki nocne. Wtedy z pomocą przychodzą półki, które można zamontować nad łóżkiem, a komodę i szafę postawić w rogach pokoju. Specjalne firmy specjalizujące się w tworzeniu mebli na wymiar, takie jak ASKO Poznań, pomogą stworzyć meble dopasowane idealnie do małej sypialni. Lampki nocne również można zastąpić wiszącymi kinkietami, które nie potrzebują szafek, na których będą stać.

Co z szafą

Dla tych, którzy mają szczęście posiadania szafy wnękowej, którą można zamówić w wielu firmach, takich jak ASKO Poznań, opcją jest taka aranżacja sypialni, w której łózko można postawić w kącie pod oknem, a parapetu używać jako szafki nocnej. Szafa wnękowa daje tą przewagę, że zostaje wystarczająco dużo miejsca na parę komód i kinkiet na ścianę jako lampkę nocną. Niektórzy rezygnują z szafy całkowicie, decydując się na zawieszenie ubrań na szynie, co pozwala na duże zaoszczędzenie miejsca.

Przy dysponowaniu minimalną powierzchnią należy myśleć kreatywnie. Łóżko ze schowkiem lub szyna do zawieszania ubrań zamiast tradycyjnej szafy to opcje, które zapewnią nieco więcej przestrzeni w małej sypialni powiększając jej funkcjonalność. Inne ciekawe rozwiązania to telewizor montowany na ścianie zamiast stawiania stolika RTV, półki zamiast szafek nocnych czy lampki nocne w formie kinkietów. Mała sypialnia nie musi być nudna. Wystarczy pracować z tym, co się ma i myśleć raczej o tym aby stworzyć sypialnię przytulną i ciepłą niż oszczędną i minimalistyczną. Trochę kolorów i faktur zapewnionych przez poduszki i narzuty, a także dobre oświetlenie, mogą w znacznym stopniu sprawić, że mała przestrzeń stanie się wyjątkowa.