Skip to content Skip to footer

Manometr do gazu

Manometry ciśnieniowe cechują się prostotą w obsłudze oraz są dość mało skomplikowane. Pomagają w ustaleniu sprawności różnego rodzaju instalacji. W mowie potocznej nazywane są często ciśnieniomierzami. Najczęściej są stosowane przez specjalistów, jednakże można je używać na potrzeby domowego warsztatu.

Manometry do gazu – zastosowanie

Manometry najczęściej wykorzystuje się do pomiaru ciśnienia par gazów i cieszy. Urządzenie to wykorzystuje się do mierzenia gazów w ciepłownictwie, wodociągach, gazownictwie, kanalizacji lub hydraulice. Tego typu manometry stosuje się w wielu branżach, najczęściej w przemysłowej oraz medycznej.

Głównym zadaniem manometrów do gazu jest określenie różnicy pomiędzy pomiarem ciśnienia wewnętrznego badanej instalacji a ciśnieniem otoczenia. Warto wspomnieć, że manometry wskazują, czy mierzone ciśnienie wewnętrzne będzie niższe czy może wyższe w otaczającym ciśnieniu atmosferycznym. Manometry sprawdzają się podczas pomiaru ciśnienia gazu w butlach, zbiornikach z gazem, a także w liniach transportowych.

Rodzaje manometrów do gazu

Manometry ciśnieniowe cechują się różną budową, dokładnością pomiarów, a także rodzajem sprawdzanego ciśnienia. Dodatkowo manometry do gazu podzielić można na trzy główne kategorie, a mianowicie: standardowe, puszkowe lub ze specjalistycznym separatorem membranowym. Warto też wspomnieć, że wyróżniamy też manometry elektryczne, hydrostatyczne, dzwonowe, a także tłokowe – mimo tego nie są zbytnio stosowane.

Manometr standardowy jest to urządzenie zrobione z rurki Bourdona, elementów pomiarowych, obudowy lub tarczy. Dodatkowo rurki o owalnych kształtach mogą ulegać zaokrągleniu, przez napierające ciśnienie. Wskazówki poruszane przez końcówki rurek będą wskazywać wyniki pomiarów. Natomiast manometry puszkowe stosowane są podczas pomiaru gazu o stosunkowo małej sile, zwłaszcza do mediów gazowych suchych. Konstrukcja budowy posiada dwie zwinięte membrany, połączone ze sobą na całą długość obwodu. Takie manometry stosuje się np. do technologii medycznych lub próżniowych. Warto napomnieć, że manometry z separatorem membranowym wykorzystuje się do przypadkowych instalacji mediów gorących, zlepiających lub gęstych, w których możemy zanotować występujące zanieczyszczenia. Ponadto trzeba pamiętać o zachowaniu szczególnej sterylności instalacji.

Manometry do gazu dostępne są w oferciepascalpolska.pl.