Skip to content Skip to footer

Montaż instalacji elektrycznej – o czym należy pamiętać?

Podczas montażu instalacji elektrycznej nietrudno popełnić błąd. Prace instalacyjne powinny być zatem dobrze rozplanowane i wykonane przez profesjonalistów. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby cały ten proces przebiegł bez zbędnego stresu? Poniższy tekst powinien udzielić ci wyczerpującej odpowiedzi na to pytanie.

Organizacja pracy wiele ułatwia.

Instalacje elektryczne powinny być dopasowane do potrzeb mieszkańców. Dobry projekt powinien uwzględnić rozmieszczenie i liczbę punktów elektrycznych, a także rodzaj użytych materiałów, liczbę sprzętów AGD i RTV, liczbę stanowisk komputerowych, oświetlenie pomieszczeń, moc i lokalizację urządzeń elektrycznych. Najlepiej jeśli projekt będzie wykonany przez fachowca.

Należy też pomyśleć nad tym, ile gniazdek potrzebne będzie nam na zewnątrz np. do oświetlenia ogrodu. Warto zastanowić się, czy nie będzie nam potrzebny system antywłamaniowy (alarmy, monitoring). Pamiętaj, że ludzie częściej narzekają na niedobór niż nadmiar gniazdek!

Stawiaj tylko na profesjonalistów.

Bardzo ważne jest, żeby wybrać odpowiednią ekipę, która prace instalacyjne wykona rzetelnie. Przed wyborem zapoznaj się z ofertami lokalnych monterów – porównaj ceny, poczytaj opinie w internecie, popytaj znajomych. Zastanów się dobrze nad wyborem elektryków, bo montaż instalacji elektrycznej to bardzo odpowiedzialne zadanie.

Unikaj tanich usług, nie wybieraj fachowców bez doświadczenia i odpowiednich kwalifikacji. Pamiętaj, że instalacja elektryczna będzie służyć ci latami, zatem należy ją zrobić nie tylko poprawnie, ale też estetycznie.

Diabeł tkwi w szczegółach.

Zwróć szczególną uwagę na wilgotność powietrza w pomieszczeniach, zwłaszcza w łazience i kuchni. Najlepiej zamontować tam gniazdka, w których wejście jest zabezpieczone specjalną klapką, w odpowiedniej odległości od umywalki, prysznica, wanny.

Pamiętaj, że w kuchni możesz potrzebować więcej gniazdek niż w innych pomieszczeniach. Lodówka, pralka, zmywarka, kuchenka powinny mieć wydzielone własne obwody. Awaria jakiegoś urządzenia nie powinna powodować ich wyłączenia. Każdy dom powinien mieć uziom – bez niego instalacja elektryczna nie będzie bezpieczna.

Trudno wyobrazić sobie życie współczesnego człowieka bez energii elektrycznej. Warto zatem poświęcić czas, pieniądze i uwagę, aby montaż instalacji elektrycznej przebiegł sprawnie. Nie oszczędzaj na jakości, bo to ci się wcale nie opłaci.