Skip to content Skip to footer

O czym należy pamiętać wybierając okna przesuwne?

Większość osób wybierając okna przesuwne przede wszystkim ma na względzie ich wielkość, estetykę oraz termoizolacyjność. Niestety jest jeszcze wiele innych parametrów, o których się zapomina, a które mają niezwykle istotne znaczenie nie tylko dla komfortu użytkowania, ale również i funkcjonalności każdego okna przesuwnego.

Zapomniane okucia okienne

Wiele osób wybierając okna zapomina o tym, że przed ich ostatecznym wyborem warto także zwrócić uwagę na okucia okienne. Są to elementy najczęściej wykonane ze stali, które umożliwiają poruszanie się skrzydeł okiennych.

Warto mieć na uwadze, że odpowiedni dobór okuć okiennych jest niezwykle istotny do tego, by móc cieszyć się funkcjonalnymi i bezpiecznymi oknami.

Zależność między okuciem okna a jego szczelnością

Wybierając okna wiele osób zapomina o tym, że okucia okienne są elementami, które w bardzo dużym stopniu oddziałują na izolacyjność termiczną przeszkleń. Jeżeli są dobrane w odpowiedni sposób zapewniają bardzo dobrą szczelność między skrzydłem, progiem i częścią nieotwieralną.

Wybór okuć najwięcej trudności sprawia zawsze w przypadku modeli bezprogowych, gdzie w większości przypadku niezwykle kluczowa rolę odgrywa fachowy montaż. W takim przypadku nawet niewielkie odchylenia, a w konsekwencji powstające szczeliny sprawiają, że do pomieszczenia będzie się przedostawała zbyt duża ilość zimnego powietrza.

Okucia antywłamaniowe

Aby przesuwne okna zapewniały większe bezpieczeństwo, warto zastosować w nich okucia antywłamaniowe (najlepiej takie, które są zgodne z normą EN 1627:2011) przyporządkowane do jednej z następujących klas:
– RC2,
– RC3,
– RC4,
– RC5,
– RC6.

Im wyższa jest klasa okucia, tym zabezpieczenie przed włamaniem jest lepsze i efektywniejsze.

Mechanizm okuć antywłamaniowych jest zdecydowanie bardziej rozbudowany, niż w przypadku tych bardziej standardowych wersji. Dodatkowym wyposażeniem są w tym przypadku:
– stalowe grzybki, czyli przeciwbieżne zamknięcie środkowe, w postaci rolki o kształcie grzybka. Ten element znacząco utrudnia otworzenie zamkniętego okna od zewnątrz;
– rygle hakowe, które choć budowę mają inną, to jednak ich zasada działania jest taka sama jak grzybków stalowych;
– zaczepy antywłamaniowe, które najczęściej umieszczane są na obwodzie skrzydła.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm