Skip to content Skip to footer

Oświetlone schody to bezpieczny dom

Najwięcej wypadków zdarza się w domu. Szczególnie niebezpieczne są strome i ciemne schody. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę nie tylko na parametry samych schodów, ale także na dobre ich oświetlenie.

Oświetlenie zwiększa bezpieczeństwo i komfort

Odpowiednie zaprojektowanie schodów zwiększa ich bezpieczeństwo. Często jednak nawet teoretycznie bezpieczne schody, które są nieoświetlone, mogą przyczynić się do niebezpiecznego w skutkach wypadku. Dlatego bardzo ważne jest właściwe oświetlenie schodów. Obecne technologie sprawiają, że schody mogą być oświetlone w bardzo różny sposób. To nie tylko powszechne kiedyś kinkiety i plafony, ale różne ciekawe rozwiązania, zapewniające bezpieczeństwo, a jednocześnie interesujący wystrój. Różnorodność opraw schodowych daje wyjątkowe możliwości techniczne. Duży komfort daje oświetlenie z czujnikami ruchu.

Wybór odpowiednich opraw

Planując oświetlenie schodów należy wybrać odpowiednie oprawy schodowe. Producenci oferują wyjątkowo bogatą gamę rozwiązań, różniącą się parametrami, wyglądem czy sposobem montażu. Na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę?Bardzo ważne jest, czy oprawy schodowe będą montowane na schodach zewnętrznych czy wewnętrznych. Oświetlenie na zewnątrz będzie narażone na czynniki atmosferyczne, więc musi być odpowiednio zabezpieczone przed nimi. Koniecznie trzeba też wybrać napięcie (zwykle jest to 230 V lub 10-12 V), barwę światła i sposób montażu. Aby całość współgrała z wystrojem, należy przyjrzeć się także materiałom, z którego oprawy schodowe wykonano.

Gdzie montować oświetlenie schodów?

Światło na schodach można montować w różnych miejscach. Elegancko wyglądają kinkiety czy plafony. Z kolei halogenowe oprawy schodowe zamontowane tuż nad stopniem doskonale go oświetlały. Nowoczesne ledy dają jednak o wiele więcej możliwości. Bardzo interesujące jest podświetlenie balustrady. Ciekawie wyglądają też specjalne listwy ledowe, które montowane są z przodu stopnia. Takie oświetlenie nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale jednocześnie jest bardzo ekonomiczne.