Skip to content Skip to footer

Reflektory sufitowe – innowacyjny sposób na oświetlenie pokojowe i…nie tylko!

Mówiąc o oświetleniu salonu, ma się na myśli przede wszystkim duże, wykwintne lampy pokojowe lub też ozdobne, choć niezwykle jasne żyrandole i kinkiety. Mało kto bierze pod uwagę oświetlenie typu spot, które – ze względu na swój punktowy charakter – zawsze prezentuje się nowocześnie i wyjątkowo. Co ciekawe, tzw. spoty zostały nieco unowocześnione i rozbudowane. Efektem tych zmian było powstanie reflektorów sufitowych.

Dlaczego akurat reflektor?

Reflektory sufitowe to konstrukcje o bardzo specyficznej konstrukcji. Owszem, nadal generują one dość skupione światło, ale – w przeciwieństwie do spotów – można je odpowiednio ukierunkować. Posiadają one bowiem specjalny wysięgnik, który – w razie potrzeby – można odpowiednio usytuować. Poza tym reflektory zużywają niewiele energii. Moc typowej oprawy oscyluje w granicach 5 – 10 W, co jest wartością znikomą biorąc pod uwagę specyfikę oświetlenia głównego.

Rola reflektora w oświetleniu pokojowym

Reflektory sufitowe to dość oryginalna forma oświetlenia, która jednak może współgrać z innymi źródłami światła. Tradycyjnie (podobnie jak i spoty) generują one dość skupione światło, które idealnie sprawdzi się jako punktowe oświetlenie pokojowe. Reflektor taki można np. połączyć z systemem wykrywania ruchu, co w gruncie rzeczy jest bardzo praktyczne. Poza tym – dzięki nowoczesnej automatyce oświetleniowej – obydwa źródła światła można względem siebie uzależnić. Przykładowo światło punktowe można włączyć tylko wówczas, gdy żyrandole i kinkiety są wyłączone.

Alternatywa dla reflektora

Być może w niektórych wnętrzach montaż reflektorów sufitowych byłby dość utrudniony. Dlatego warto postawić m.in na rozwiązania alternatywne, które pozwolą uzyskać podobny efekt. Czymś takim mogą być np. lampy pokojowe, których kształt i forma mogą przypominać wspomniane wcześniej spoty lub reflektory. Można też postawić na halogenowe oświetlenie pokojowe, które – rozmieszczone przy suficie – wypełni aranżację pomieszczenia przepiękną feerią świateł.

Podsumowując, reflektory sufitowe to ciekawa, ale nie jedyna forma oświetlenia pokojowego. Można je zastąpić w dowolny sposób, aczkolwiek nie można zapominać o ich specyfice i charakterystycznym, punktowym zastosowaniu.