Skip to content Skip to footer

Samemu czy z firmą? Jak wykonać instalację nawadniania ogrodów

Systemy nawadniania trawników skutecznie i coraz częściej wypierają tradycyjne sposoby podlewania ogródków za pomocą węży ogrodowych czy konewek. Te nowoczesne rozwiązania cieszą się rosnąca popularnością ze względu na oszczędność czasu i pieniędzy. Systemy nawadniające składają się z instalacji podziemnej, która składa się na zraszacze do trawy lub linie kroplujące. Czy taki system możemy założyć sami czy lepiej poprosić o pomoc fachowców? Gdzie najlepiej się sprawdzi?

Elementy systemów nawadniających

Wszystkie systemy nawadniania trawników wyposażone są w programator, który pozwala regulować częstotliwość podlewania roślin. Za pomocą zraszaczy oraz mikrozraszaczy woda zostaje rozprowadzona do wybranych miejsc. Często wykorzystywane są również linie kroplujące, zazwyczaj wykorzystywane do podlewania rabat lub skalniaków. System ten stanowi dużą oszczędność czasu, co wynika z całkowitego zautomatyzowania systemu.

Zalety automatycznych systemów zraszających

Jak wspomniano wcześniej, automatyczne systemy nawadniania trawników pozwalają na dużą oszczędność czasu potrzebnego do codziennej pielęgnacji ogrodu. System ten nie wymaga zaangażowania właściciela ogrodu w jego prawidłowe funkcjonowanie. Kolejną korzyścią płynącą z posiadania systemu nawadniania ogrodów jest duża oszczędność wody. Szacuje się, że posiadacze instalacji zraszającej zużywają do 50% mniej wody niż podczas tradycyjnego podlewania. Nawadnianie ogrodów tą nowoczesną metodą jest ekonomiczne ze względu na możliwość zaprogramowania systemu na podlewanie roślin nocą. Mniejsze temperatury oraz promieniowanie słoneczne ograniczają parowanie wody. Kolejnym aspektem wpływającym na mniejsze rachunki na wodę jest dostarczanie roślinom tylko tyle wody, ile jest im potrzebne do prawidłowego wzrostu.

Czy można wykonać instalację samemu?

Zaprojektowanie, zaplanowanie i wykonanie instalacji nawadniana ogrodu jest dosyć skomplikowane, dlatego zaleca się skorzystanie z usług profesjonalistów. Zraszacze do trawy, programatory oraz całą instalację wykonać powinna firma zajmująca się systemami zawadniania, ponieważ łatwo przy jej instalacji popełnić błąd. Co więcej, zlecając wykonanie systemu profesjonalnej firmie, otrzymujemy gwarancję na jego poprawne funkcjonowanie. Otrzymujemy również możliwość serwisu w przypadku usterek oraz darmowe przygotowanie instalacji do zimy.

Dla kogo jest to dobre rozwiązanie?

Automatyczne nawadnianie ogrodów jest doskonałym rozwiązaniem zarówno do niewielkich ogródków jak i większych ogrodów. Koszt wykonania instalacji zwróci się po kilku miesiącach użytkowania nowego systemu nawadniania.

Więcej o zraszaczach na stronie http://zielony-trawnik.pl/