Skip to content Skip to footer

Wędzarnia ogrodowa to marzenie większości właścicieli domów jednorodzinnych

Coraz częściej właściciele domków jednorodzinnych jako jedno ze swoich marzeń wymieniają ustawienie własnej wędzarni w ogrodzie. Wiąże się to nie tylko z możliwością przyrządzania smacznych produktów dla całej rodziny, ale również w znacznej mierze zastąpienie wędlin i kiełbas pochodzących ze sklepów, które niestety posiadają duże ilości konserwantów.

Nowoczesne wędzarnie ogrodowe jako urządzenia wielofunkcyjne

Wędzarnia ogrodowa może łączyć w sobie nawet kilka różnych funkcji: może mieć wbudowanego grilla, pełnić również funkcję pieca chlebowego, do pizzy lub kominka. Ponadto wędzarnie mogą być nie tylko wmurowane na stałe w jedno miejsce w ogrodzie, ale również dostępne są proste, kompaktowe urządzenia przenośne, które można zabrać ze sobą w podróż.

Wędzarnia ogrodowa powinna charakteryzować się możliwością wędzenia w dwóch temperaturach: na zimno, czyli w temperaturze ok. 30-32 stopnie (wówczas taki proces wędzenia powinien trwać dobę) oraz na gorąco czyli w temperaturze 60-90 stopni. Na gorąco powinno się wędzić wszystkie mięsa, aby nadać im odpowiedniej kruchości oraz wspaniałego aromatu.

Z czego składa się każda wędzarnia ogrodowa?

Każda wędzarnia powinna składać się z kilku podstawowych elementów, które są niezbędne w całym procesie wędzenia. Przede wszystkim bardzo istotne jest palenisko, które służy do wytwarzania dymu. To właśnie w tej przestrzeni rozpala się drewno. Palenisko może być wyposażone w ruszt lub w drzwiczki. Oprócz paleniska bardzo ważna jest również komora wędzarnicza, w której znajdują się pręty i haki do wieszania mięsa, a także różnego rodzaju siatki, na których można położyć sery i ryby.

Szyber pozwala na stałą kontrolę temperatury i dymu wewnątrz komór poprzez regulację stopnia jego otwarcia. Bardzo ważny jest również termometr umieszczony na jednej ze ścian urządzenia ułatwiający kontrolę temperatury wędzenia.

Dostępne modele na rynku

Obecnie na rynku można zakupić bardzo różne modele wędzarni, od bardzo prostych, nieskomplikowanych i przenośnych począwszy, a na dużych, profesjonalnych urządzeniach skończywszy.

Ponadto w internecie często znaleźć można plany i projekty osób, które samodzielnie wykonały ogrodowe wędzarnie – zawsze można się również nimi zainspirować.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Gastrosilesia.pl