Skip to content Skip to footer

Zalety wykładzin

Wykładziny większości z nas nie kojarzą się pozytywnie. Główną tego przyczyną jest fakt, że kiedy w Polsce jeszcze nie mieliśmy wolnego rynku, to wykładziny były często jedyną opcją wyboru. W parze z tym nie szła ich jakość oraz wygląd. Bardzo szybko, jeśli tylko pojawiały się inne opcje takie jak płytki czy panele, to ludzie z nich korzystali. Obecnie jednak sprawa wygląda zupełnie inaczej.

Czy warto inwestować w wykładziny?

Obecnie stosowanie wykładzin, jednakowo w domach, zakładach pracy lub w miejscach użyteczności publicznej jest dużo bardziej wygodne. Wystarczy spojrzeć na przykładową stronę poświęconą wykładzinom np. https://www.wykladziny-warszawa.pl/, aby zobaczyć jak wiele mamy możliwości.

Okazuje się, że wykładziny mają naprawdę sporo pozytywnych cech, o których po prostu zapomnieliśmy. Oczywiście nie jest tak, że wykładzina powinna być położona wszędzie, ale są na pewno takie miejsca, gdzie spokojnie możemy zrezygnować z płytek lub paneli na rzecz wykładziny.

Zalety wykładzin – koszty

Oczywiście dobrze omówić zalety wykładzin. Do tych na pewno zaliczymy to, że wykładzina jest sporo tańsza niż płytki lub panele. Jednak jednostkowy koszt zakupu to niejedyna oszczędność.

Warto podkreślić, że wykładzinę położymy o wiele szybciej niż płytki czy panele. W wielu przypadkach praca może zamknąć się w czasie jednego dnia roboczego. Jest to kolejna oszczędność, o której warto pamiętać, kiedy wybieramy ten rodzaj wykończenia podłogi.

Jak wybierać wykładzinę?

Kiedy decydujemy się na wykładzinę, to przede wszystkim musimy zdefiniować, jakim wyzwaniom będzie musiała ona sprostać. Inna wykładzina będzie się nadawać do łazienki czy kuchni, a zupełnie inna sprawa ma się z wykładziną do salonu lub sypialni.

Oczywiście oprócz samego typu wykładziny możemy wybierać pomiędzy wykładziną w rolce lub w postaci arkuszy, najczęściej o boku 0,5 m. Ten drugi wariant kładzie się nieco wolniej, ale zdecydowanie prościej. Co więcej, jeśli wykładzina się zabrudzi, łatwo jest wymienić jeden lub dwa arkusze, a nie trzeba wymieniać całej wykładziny w pomieszczeniu.