Skip to content Skip to footer

Gdzie najlepiej pozyskiwać palety z plastiku dla swojej firmy?

Paleta plastikowa to wytrzymała platforma, na której można przechowywać bądź przewozić wiele pomniejszych towarów jednocześnie. Mogą być to produkty spożywcze, materiały sypkie, budowlane, elektryczne, farmaceutyczne i wiele innych produktów, które na co dzień trafiają do sklepów i klientów. Trzeba zadbać o to, aby palety wykorzystywane przez przedsiębiorstwo były jak najbardziej funkcjonalne, dlatego wiele współczesnych firm odchodzi już od palet drewnianych na rzecz plastikowych, które lepiej sprawdzają się w praktyce.

Paleta plastikowa a trudna eksploatacja

Palety muszą często sprawdzać się w bardzo trudnych warunkach eksploatacyjnych. Na magazynach bądź w samochodach dostawczych powierzchnia jest ograniczona, więc normą jest ciasne układanie palet, a także załadowywanie ich dużą ilością ciężkich towarów. Zapakowana paleta ma olbrzymią masę. Nacisk jest zdecydowanie większy, gdy paleta jest w ruchu podczas transportu. Plastik jest surowcem, który jako jedyny potrafi wytrzymać takie ekstremum przy jednoczesnej niewielkiej masie własnej. Palety z plastiku sprawdzają się w niskich i wysokich temperaturach. Mogą wytrzymywać duże obciążenia przez bardzo długi czas. Oczywiście wielkość europalety należy dostosować do gabarytów towarów oraz indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Gdzie kupować palety?

Europalety plastikowe najlepiej pozyskiwać od sprawdzonych producentów. Dobrym pomysłem jest kupowanie bezpośrednio od producenta bądź w sklepie, który posiada autoryzację i pozytywne oceny innych kupujących. Przede wszystkim paleta plastikowa musi spełniać wyznaczone dla niej normy prawne i posiadać atesty bezpieczeństwa. Jeśli producent nie chce dać gwarancji na swoje wyroby, dla przedsiębiorców powinien to być sygnał ostrzegawczy. Nie powinno się też odkupować palet od innej firmy czy osoby prywatnej nawet, jeśli wizualnie prezentują się nienagannie. Palety, które były już używane mogą bowiem utracić swoje właściwości. Choć żywotność eksploatacyjna plastiku jest długa, lepiej nie ryzykować.

Europalety z tworzywa sztucznego rodzaje i możliwe zastosowania

Najwięcej jest palet higienicznych, czyli przystosowanych do wymogów branży spożywczej, gdyż branża ta jest najbardziej rozbudowana. Występują także palety przeznaczone stricte do materiałów elektrostatycznych z oznaczeniem ESD. Palety przeznaczone do transportowania towarów, tzw. palety eksportowe, są adekwatnie lżejsze, aby łatwiej było je przenosić i ładować do samochodów dostawczych. Można kupić ażurowe lub zabudowane palety przeznaczone do przechowywania ciężkich ładunków.