Skip to content Skip to footer

Jak zadbać o jakość wody w domu – domowe stacje uzdatniania

Mało kto, szczególnie jeśli chodzi o osoby mieszkające w dużych miastach, jest zadowolony z jakości wody, płynącej z jego kranu. Choć dokładnie badana i zdatna do spożycia, woda z kranu często charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem i smakiem oraz wysoką twardością, przez co powoduje osadzanie się kamienia. Jak polepszyć jej jakość?

Normy a rzeczywistość

Wodę do użytku komunalnego po wydobyciu uzdatnia się w Stacjach Uzdatniania Wody zgodnie z określonymi prawnie regulacjami. Następnie jej skład fizyczny i chemiczny kontrolowany jest w odpowiedniej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Normy dotyczą jednak w szczególności szkodliwych drobnoustrojów, bakterii, wirusów, grzybów, glonów i chemikaliów. W celu ich likwidacji wodę najczęściej intensywnie się chloruje. To właśnie chlor powoduje, że ma ona średnio przyjemny zapach i smak.

Często do użytku komunalnego dopuszczana jest też woda twarda, czyli o wysokim stężeniu soli wapnia, magnezu i innych metali. To właśnie te sole osadzają się na naczyniach, armaturze i sprzętach AGD tworząc warstwę kamienia.

Czy warto uzdatniać wodę z kranu?

Twarda woda, tak często obecna w naszych domach to wiele uciążliwości. Przede wszystkim powoduje ona powstawanie kamiennego osadu, który uszkadza instalacje i urządzenia, wpływając jednocześnie na zwiększony pobór energii i konieczność częstszej ich naprawy czy wymiany. Posiadacze twardej wody są zmuszeni używać także większej ilości środków myjących, piorących i innych detergentów, nadwyrężając swój portfel i wpływając niekorzystnie na środowisko.

Dlatego właśnie domowe uzdatnianie wody odbywa się najczęściej za pomocą urządzeń zmiękczających i filtrujących. Uzdatniona w domowych warunkach woda jest miękka i czysta, pozbawiona charakterystycznego zapachu i posmaku. Można ją pić bez uprzedniego przegotowania, pozwalając tym samym na całkowitą rezygnację z drogiej i uciążliwej w stosowaniu wody butelkowej.

Korzyści z uzdatniania wody

Miękka, przefiltrowana woda z kranu niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim gwarantuje oszczędność pieniędzy. Koszt uzdatnienia litra wody za pomocą domowego urządzenia wynosi kilka groszy, co nie umywa się do cen butelkowanej wody ze sklepu. Myjąc czy piorąc w miękkiej wodzie, możemy także stosować aż do 60% mniej środków czyszczących, co w skali roku może dać zauważalną oszczędność. Zdecydowanie zaoszczędzimy też na naprawach czy wymianie instalacji, rur, uszczelek, armatury czy urządzeń typu pralki, zmywarki i bojlery, zniknie bowiem problem osadzającego się kamienia.

Uzdatnianie wody w domu niesie za sobą także pozytywne skutki zdrowotne. Przefiltrowana woda jest smaczna i czysta, doskonale nawadniając organizm. Jej dostępność i smak zachęcają do jak największego jej spożywania. Miękka woda z kranu to także lepsza pielęgnacja naszej skóry i włosów, bez nadmiernego jej przesuszania. Niesie także pomoc w niektórych schorzeniach dermatologicznych, przynosi ulgę posiadaczom skóry skłonnej do alergii czy podrażnień. Czysta i miękka woda w domu, to luksus, na który każdy może i powinien sobie pozwolić.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Rosmosis