Skip to content Skip to footer

Z czego wykonane są materiały tapicerskie na krzesła?

Zakup nowych krzeseł tapicerowanych albo decyzja o zmianie obicia starych mebli wymagają głębokiego namysłu i poznania oferty rynkowej. Wybór materiałów na obicia na krzesła jest ogromy, ale czy każdy produkt spełni nasze oczekiwania?

Skóra czy tkanina – które materiały tapicerskie na krzesła wybrać?

Krzesła z dębu, masywne i duże najczęściej pokrywane są materiałami wykonanymi ze skór naturalnych. Takie meble pasują do klasycznych wnętrz w obszernych mieszkaniach lub domach.

Coraz częściej miejsce skór naturalnych zajmują ekoskóry – produkty z poliestru. Dobrze wykonane skóry ekologiczne do złudzenia imitują skóry zwierzęce, a ich walory użytkowe przewyższają wyroby naturalne, choćby ze względu na łatwość w konserwacji i utrzymaniu czystości (skóry zwierzęce wymagają specjalnych środków konserwujących i pielęgnacyjnych). Oprócz tego dla coraz większej liczby użytkowników skóry ekologiczne to materiał ważny ze względów ideologicznych – nieużywanie skór naturalnych to trend ludzi świadomych, ceniących minimalizm i prostotę.

Materiały obiciowe na krzesła wykonane z tkanin są wybierane najczęściej – wielość kolorów, wzorów i struktur sprawia, że każdy użytkownik krzeseł tapicerowanych tkaniną znajdzie mebel odpowiedni dla siebie.

Jak wybrać materiały tapicerskie na krzesła

Które materiały na obicia krzeseł są najlepsze – odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od walorów, jakie preferują konkretni użytkownicy. Dla jednych liczy się tylko wygląd, inni zwracają uwagę na warunki użytkowania.

Kupując meble czy wymieniając u tapicera obicia na krzesła klienci wybierają taki materiał obiciowy na krzesła, który ma kolor, wzór, układ włókien, który użytkownikowi się najbardziej podoba i najlepiej pasuje do wnętrza. W przypadku krzeseł obitych tkaninami funkcja estetyczna jest równie ważna, jak użytkowa. Krzesło powinno być solidne, stabilne, wygodne i piękne.

Materiał do tapicerowania oparć i siedzisk nie powinien zagrażać osobom cierpiącym na alergie. Przed zakupem mebli lub przed nabyciem materiału do tapicerowania warto sprawdzić, czy surowce, z których wyprodukowano tkaninę nie uczulają. Dobra tkanina przepuszcza powietrze, a na jej powierzchni nie ma warunków sprzyjających do gromadzenia się kurzu i dla rozwoju roztoczy.

Kolejnym warunkiem poddawanym ocenie materiału do tapicerowania krzeseł jest jego trwałość. Tkanina powinna być gęsto tkana, odporna na przetarcia i nierozciągliwa. Warto także zwrócić uwagę na plamoodporność oraz trwałość koloru.

O wysokiej jakości użytkowej tkanin obiciowych świadczy także ich hydrofobowość, czyli nienasiąkliwość. To bardzo ważne w przypadku krzeseł tapicerowanych stojących w jadalni. Materiały hydrofobowe nie nasiąkają płynami – rozlane soki czy wino nie wsiąkają, a zatrzymują się na powierzchni materiału, dzięki czemu użytkownik ma czas na wytarcie płynu ręcznikiem papierowym czy ściereczką. Hydrofobowy Materiał obiciowy na krzesła na pewno sprawdzi się w domu z małymi dziećmi.