Pomimo tego, że Polska węglem stoi, to praktycznie każdy skład węgla ma w swojej szerokiej ofercie sprzedażowej opał z wielu różnych regionów świata. Pamiętać należy o tym, że każdy opał charakteryzuje się zupełnie innymi właściwościami i stopniem opłacalności. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja właśnie dla tych osób, które chcą kupić porządny węgiel w workach, ale nie mają zielonego pojęcia, jaki produkt warto wybrać.
Polski węgiel
Jeżeli chodzi o węgle polskie, to mamy tutaj do czynienia przede wszystkim z węglem kamiennym o bardzo różnych typach i zupełnie różnej jakości. Najgorsze co może nam się przydarzyć to oczywiście węgiel z dużą zawartością kamienia lub węgiel z olbrzymią spiekalnością. Polski skład węgla może zaoferować nam także tzw. węgiel papierowy, którego kaloryczność waha się w okolicach około 24MJ/kg. Zwykły polski węgiel utrzymuje się jednak w kaloryczności około 24-30MJ/kg, co jest oczywiście bardzo dobrym wynikiem.
Czeski węgiel i koks w workach
W Polsce bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się także węgiel sprowadzany z Czech. Pamiętać należy o tym, że czeski węgiel to nic innego jak „młody węgiel”, czyli coś pomiędzy węglem brunatnym, a kamiennym. Jeżeli czeski węgiel jest suchy, to można zaobserwować na nim charakterystyczny brunatny odcień. Wartość opałowa węgla o brunatnawym kolorze waha się w granicy 19-21MJ/kg. Pamiętać należy także o tym, że młody węgiel bardzo szybko chłonie wilgoć, a przy niedostatku powietrza niestety dramatycznie kopci. Czeski węgiel i koks w workach jest zazwyczaj o 25% tańszy od krajowego, dlatego też wiele osób korzysta z jego dobrodziejstwa.
Rosyjski węgiel
W Polsce można kupić także rosyjski węgiel, który jest o wiele tańszy od polskiego, ale jak łatwo się domyśleć jego jakość pozostawia wiele do życzenia. W dzisiejszych czasach bardzo rzadko kiedy skład węgla może zaoferować nam naprawdę ładny, twardy i smoliście czarny rosyjski węgiel, który nie odbiegać będzie jakościowo od polskich kopalń.
Jakie znaczenie ma pochodzenia węgla?
Węgiel z Czech jest przeważnie mniej kaloryczny od polskiego, ale zdecydowanie lepiej pali się niż brunatny. Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie na cieplejsze dni zimy. Węgle z Rosji i wschodniej granicy są bardzo różne. Skład węgla może zaoferować nam kiepski brunatny węgiel lub antracyt, który jakościowo nie ma sobie równych. Dłuższy łańcuch pośredników jest oczywiście większym polem do popisu dla kanciarzy, dlatego też najbezpieczniej jest inwestować w polski węgiel w workach. Pamiętać należy jednak o tym, że w przypadku każdego węgla nigdy nie możemy być pewni jego rzeczywistych parametrów, póki nie wypróbujemy go we własnym piecu.