Skip to content Skip to footer

Czy warto kupić okna przesuwne?

Okna to niezbędny element każdego domu. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak wielkie znaczenie ma odpowiedni ich dobór do wnętrza. Wbrew pozorom to właśnie one mogą zadecydować o tym, jak postrzegane będzie dane pomieszczenie.

Znaczenie okien w pomieszczeniu

Najbardziej oczywistą funkcją okien jest wpuszczenie do środka światła słonecznego. To właśnie ilość światła dziennego w pomieszczeniu potrafi całkowicie zmienić jego klimat – może stworzyć przytulną sypialnię pogrążoną w delikatnym półmroku, a także jasne i dobrze oświetlone biuro.

Okna są niezbędne do wymiany powietrza w pomieszczeniu. Jest to szczególnie ważne w kuchni, z której wydobywa się mnóstwo zapachów, lecz nie tylko. Również inne pomieszczenia należy wietrzyć.

Ponadto okna powinny być dobrze dopasowane i szczelne, dzięki czemu będą spełniać swoją rolę polegającą na niewpuszczaniu do środka wilgoci oraz zimnego powietrza.

Plusy okien przesuwnych

Okna przesuwne od tych klasycznych różnią się sposobem otwierania. Podczas gdy te drugie otwierają się po łuku i potrzebują do tego przestrzeni, te pierwsze wystarczy lekko wysunąć, a następnie przesunąć na drugie skrzydło. W przypadku zamontowania okien przesuwnych nie trzeba zdejmować niczego z parapetu lub blatu, by je otworzyć.

Kolejną zaletą okien przesuwnych jest to, że można otworzyć je zarówno tylko odrobinę, jak i kilkadziesiąt centymetrów. Pozwala to na dobrą kontrolę tego, ile powietrza dostaje się z zewnątrz do środka. Ponadto nie trzeba rezygnować z klasycznych okien – jedno skrzydło może otwierać się w sposób przesuwny, a drugie w sposób klasyczny.

Gdzie sprawdzą się okna przesuwne?

Mechanizmy przesuwne kojarzą się raczej z drzwiami tarasowymi. Oczywiście można zastosować je w takiej formie, dzięki czemu do salonu będzie dostawać się ogromna ilość światła. Okna przesuwne dzięki zróżnicowanym rozmiarom sprawdzą się zarówno w ciasnym, jak i przestronnym wnętrzu.

Coraz bardziej popularne staje się montowanie okien przesuwnych w kuchni. Wynika to z tego, że właśnie w tym pomieszczeniu znajduje się wiele wiszących oraz wysokich mebli, o które klasyczne okna uderzają. W przypadku zastosowania okien przesuwnych nad zlewem znika również problem wystającej baterii – okna z takim mechanizmem niemal nie potrzebują przestrzeni do otwierania się.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.