Kiedy czasem przechadzamy się po ogrodach, gdzieś w muzeach czy dawnych pałacach albo nawet w wielu parkach miejskich, to widzimy zamontowane automatyczne systemy nawadniania trawników. Wielu z nas pewnie myśli wówczas, że jest to rozwiązanie jedynie dla bogatszych osób, tymczasem takie automatyczne nawadnianie ogrodów może zainstalować w swoim ogrodzie każdy z nas i nie jest to wcale taka wyjątkowo kosztowna opcja!
Automatyczne systemy nawadniania trawników – co to jest?
Z pewnością wiele osób teraz zapyta – jakim cudem to nie jest tak kosztowne? Otóż odpowiedź jest dość prosta. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że założenie całej instalacji automatycznego systemu nawadniania ogrodów jest pewną inwestycją. Owszem jednorazowo musimy wydać większą sumę pieniędzy, jednak w zamian za to mamy racjonalnie gospodarujemy wodą. Ponadto bardzo dużo oszczędzamy czas, nerwów i zmęczenia czy to spowodowanych ręcznym podlewaniem, czy też próbą znalezienia pracowników, którzy to dobrze zrobią.
Kiedy i jak zakładać automatyczne zraszacze do trawy?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że najlepiej jest założyć takie automatycznie systemy nawadniania trawników na początku, przed w ogóle „stworzeniem” ogrodu. Oczywiście potem też jest to jak najbardziej możliwe, tylko nieco bardziej kłopotliwe. Standardowym pytaniem wielu osób w tym momencie, jest czy możemy sami zakładać takie automatyczne zraszacze do trawy, czy lepiej w tym celu kogoś zatrudnić?
Generalnie można zamontować nawadnianie ogrodów samodzielnie. Warto jednak rozważyć opcję zatrudnienia fachowca. Dlaczego? Przede wszystkim taka osoba doskonale będzie potrafiła zaplanować ogród tj. dopasować odpowiedni typ zraszaczy, rozplanować ich przestrzenne ułożenie oraz odpowiednio połączyć wszystkie urządzenia. Wówczas będziemy mieć pewność, że całość będzie sprawnie funkcjonowała.
Rodzaje zraszaczy do trawy
Aby optymalnie wszystko zaplanować, warto zorientować się, jakie typy automatycznego nawadniania ogrodów znajdziemy na sklepowych półkach. Przede wszystkim standardowy zestaw składa się z zraszacza, sterowników i elektrozaworów oraz z przewodów łączących wszystko. o istotne – poszczególne zestawy można powiększyć o różne czujniki wilgotności czy temperatury.
Warto jeszcze dodać, że największa różnica pomiędzy poszczególnymi zestawami zawarta jest w rodzaju zraszaczy. Generalnie dzielą się one na trzy główne typy – zraszacze stałe, ruchome i kroplujące. Wśród stałych możemy jeszcze wymienić wynurzane i niewynurzane.Każdy z nich przeznaczony jest do nieco innego typu roślinności.
Artykuł współtworzony z firmą http://zielony-trawnik.pl/