Skip to content Skip to footer

Chińskie i japońskie tasaki kuchenne – czy warto?

Każdy szanujący się szef kuchni pracuje z dobrymi ostrzami, dzięki czemu przygotowanie potraw nie stanowi żadnego większego wyzwania. W Polsce bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się chińskie i japońskie tasaki kuchenne, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Czym wyróżnia się dobry tasak kuchenny?

Dobry tasak do mięsa wyróżnia się wysokiej jakości wzornictwem i wykończeniem. Ogromną rolę podczas obróbki mięsa odgrywają idealnie zachowanie krawędzi oraz lekka waga. Dobry tasak powinien posiadać ergonomiczny uchwyt i co najważniejsze musi być odporny na plamy.

Najlepsze tasaki kuchenne są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Najlepszym wyborem są oczywiście ostrza, które bez problemu można myć w zmywarce. Renomowani producenci na swoje tasaki udzielają nawet 5 letniej gwarancji i to właśnie ona jest najlepszym potwierdzeniem wysokiej jakości wykonaniem.

Jeżeli chodzi o sam materiał to godne uwagi są ostrza z wysokiej jakości stali nierdzewnej, w których konstrukcja jest chłodzona azotem. Ostrze musi być oczywiście odporne na rdze.

Na co zwrócić uwagę?

W najlepszych tasakach kuchennych rękojeść rzadko kiedy jest spawana. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto wybrać modele potrójnie nitowane na całej długości ostrza. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu można liczyć na bardzo bezpieczne użytkowania. Dzięki potrójnemu nitowaniu nóż nie będzie zginać się i pękać podczas obróbki mięsa. Na rękojeści przydać może się także specjalny otwór, który znacząco ułatwi przechowywanie tasaka.

Jeżeli tasak ma być prezentem to warto zwrócić uwagę również na dekoracyjne pudełko. Coraz większą popularność zdobywają nie tylko ergonomiczne, ale również antybakteryjne rękojeści. Solidna rączka wykonana z egzotycznego drewna Pakka wyróżnia się rewelacyjnymi właściwościami antybakteryjnymi.

Idealny balans

Tasaki kuchenne podczas obróbki mięsa powinny zachować idealną równowagę. Tylko pewny chwyt zapewni bezpieczną i wygodną pracę. Renomowani producenci duży nacisk kładą właśnie na perfekcyjne wyważenie.

Tasak kuchenny nie może być zbyt ciężki w tylnej części, jak i również nie może być zbyt ciężki w kierunku samego ostrza. Niewyważony tasak znacząco utrudnia pracę zwłaszcza jak nie posiada się odpowiedniej krzepy.

Tasaki kuchenne dostępne są w ofercie Gastrosilesia