Skip to content Skip to footer

Trudne plamy

Niektórych zabrudzeń jest się trudno pozbyć. Czy to ze względu na substancję, która tworzy naszą plamę, czy strukturę i materiał powierzchni zabrudzonej – czasem musimy bardzo się natrudzić, żeby pozbyć się plam. W jaki sposób usuwać trudne zabrudzenia? Jaki wybrać płyn do czyszczenia dywanów czy mydło odplamiające, żeby nie uszkodzić również czyszczonej powierzchni?

Wino, farby i krew

Wszyscy dobrze wiemy, że w domu zdarzają się wypadki powodujące bardzo różne rodzaje zabrudzeń, w tym takie trudne do usunięcia. Zagrożone są ściany i podłogi, ale przede wszystkim tekstylia – sofa, poduszki, zasłony, koce i dywany.

Podłoga i ściany powinny być wykonane z materiałów odpornych na czyszczenie mechaniczne, dzięki czemu rozlane wino czy farba mogą zostać po prostu zmyte. W wypadku mebli najbardziej praktyczne są takie, których materiałowe części możemy ściągnąć i wyprać. Prać w pralce można również niektóre niewielkie dywany.

Delikatne materiały

Warto przed zakupem dowolnych tekstyliów zapoznać się z ich składem materiałowym. Zależy od niego nie tylko wygląd, ale również właściwości włókien, w tym odporność na wysoką temperaturę czy reakcję na wodę. Na przykład wełniany dywanik wrzucony do pralki i wyprany w standardowym programie sfilcuje się i skurczy.

Piorąc tekstylia w domu, zawsze pamiętajmy o tym, aby ustawić pralkę na odpowiedni program – nowoczesne modele pralek nadają się nawet do bardzo delikatnych tkanin. Środek, którego używamy do prania, również musimy odpowiednio dobrać, aby nie uszkodzić włókien delikatniejszych materiałów.

Kiedy nie możemy wyprać

Największy problem powstaje wtedy, kiedy kłopotliwa plama pojawi się na dużym dywanie czy pokrowcach mebli, których nie da się zdjąć. W takim wypadku musimy sięgnąć po proszek lub Płyn do czyszczenia dywanów, najlepiej taki dostosowany do konkretnego materiału oraz rodzaju zabrudzenia.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jak wyczyścić konkretną rzecz, czasami najlepiej oddać ją do pralni. Nie chcemy przecież użyć płynu do czyszczenia dywanów, który odbarwi nie tylko zabrudzenie, ale również włókna materiału.