Skip to content Skip to footer

Ciekawy pomysł na kuchnię

Kuchnia to pomieszczenie obecnie w każdym domu lub też mieszkaniu. Nawet maleńkie studia czy też pokoiki często wyposażane są w aneks kuchenny. Nic dziwnego. Pomieszczenie to spełnia wiele istotnych dla nas funkcji. Istotne jest, aby kuchnia była jednocześnie praktyczna i miała estetyczny wygląd. Jednym z najciekawszych trendów ostatnich lat jest tzw. kuchnia otwarta.

Kuchnia otwarta to pomieszczenie w sposób bezpośredni połączona z pokojem dziennym lub salonem. Tego typu kuchnia to nie tylko miejsce, w którym przygotowujemy większość naszych posiłków i przechowujemy produkty żywnościowe, naczynia i przyrządy kuchenne. Połączenie kuchni z pomieszczeniem dziennym nadaje jej również nadaje jej również funkcje pomieszczenia „towarzyskiego” do którego wgląd mają zaproszeni przez nas goście. Urządzając tego typu kuchnię należy wziąć pod uwagę nie tylko cechy klasyczne kuchni, ale również kilka cech dodatkowych. Przede wszystkim wnętrze kuchni musi korespondować w pewnym stopniu z pomieszczeniem do którego jest przyłączona. Trzeba zwrócić uwagę na to jakie meble kuchenne chcemy wybrać. Najlepiej sprawdzają się tradycyjne i proste rozwiązania. Najlepiej sprawdzającymi się materiałami, z których zrobione są meble kuchenne jest drewno połączone z elementami metalowymi i kamiennym blatem ( granitowym lub marmurowym).

Jeżeli chodzi o pokrycie podłogi to jednym z najpraktyczniejszych materiałów są płytki podłogowe (są one bardzo łatwe w sprzątaniu). Wielu ludzi decyduje się na podłogi drewniane które stanowią przedłużenie podłogi z sąsiadującego pomieszczenia. Projektując kuchnię otwartą należy pamiętać o tym, że zapachy z przygotowywanych posiłków łatwo przedostają się do sąsiadującego pokoju gościnnego. To właśnie dlatego nasze meble kuchenne będą musiały być wyposażone w specjalny okap.

Istotną rolę w kuchni otwartej odgrywa oświetlenie. Pozwala ono jednocześnie podkreślić i uwydatnić charakter pomieszczenia jak również jest bardzo praktyczne podczas przygotowywania posiłków. Najpopularniejszym rozwiązaniem w tej kwestii są punktowe lampy halogenowe lub diodowe uzupełnione o w budowane w meble kuchenne świetlówki. Często w kuchni montuje się lampy wiszące kuchenne które zapewniają idealne oświetlenie dla całego pomieszczenia i wyglądają elegancko. Te drugie pozwalają na lepsze oświetlenie blatów, na których przygotowuje się posiłki. Kuchnia otwarta powinna być koniecznie wyposażona w okno. Jest ono dodatkowym źródłem światła naturalnego a także pozwala na przewietrzenie pomieszczenia.