Skip to content Skip to footer

Co to jest przepychacz kominowy?

Jeżeli ogrzewamy nasz dom drewnem lub węglem bardzo istotne będzie regularne oraz dokładne czyszczenie komina z sadzy. Do tego zadania idealnie nadaje się przepychacz kominowy.

Przepychacze kominowe

Bardzo istotne jest to, żebyśmy zaopatrzyli się w solidny oraz niezawodny przepychacz kominowy. Bardzo dużo osób nie zdaje sobie jeszcze sprawy z wielu zagrożeń, które wynikają z zapchanego komina. Jeśli nie będziemy go regularnie czyścić, to po pewnym czasie sadza może doprowadzić do cofania się dymu, który powstał w czasie procesu spalania.

Brak czyszczenia komina może sprawić, że cała rodzina może się otruć. Ponadto bardzo groźne jest prawdopodobieństwo zapalenia się sadzy, co nierzadko będzie prowadzić do pożaru całego budynku. Z tego powodu komin powinien być czyszczony minimum raz w ciągu trzech miesięcy. Jeżeli nie stać nas na usługi kominiarza najlepiej będzie kupić przepychacze kominowe.

Czym jest przepychacz kominowy?

Konstrukcja takiego przepychacza nie należy do skomplikowanych, bowiem opiera się na długim pręcie lub rączce, która zakończona jest szczotką. Przepychacze kominowe wykorzystywane są do czyszczenia przewodów kominowych z nagromadzonej w środku sadzy.

Warto pamiętać o tym, że przepychacze kominowe mogą być elastyczne, dzięki czemu umożliwiają one na manewry w długich kominach. Dzięki temu można usunąć nagromadzoną sadzę.

Zagrożenie kominowe

Na rynku kupić można różne przepychacze kominowe. Taki sprzęt dostępny jest w każdym sklepie budowlanym. Przepychacze kominowe przeznaczone są do pracy w określonych warunkach, które związane są z konkretnym typem, a także rozmiarem naszego komina.

Najważniejszym kryterium, jakim należy się kierować w czasie dokonywania kupna przepychacza będzie poczucie, iż oszczędzać na takim sprzęcie nie warto. Należy pamiętać, że najtańsze produkty być może nie nadwyrężą naszych finansów, jednakże z pewnością mogą okazać się niewystarczające. Musimy pamiętać o fakcie, że niedokładne oraz niewłaściwe czyszczenie komina będzie tak samo niebezpieczne, jak zaniechanie takiej czynności. Oprócz tego tanie przepychacze wytrzymają tylko kilka procesów czyszczenia kominach, po których będzie trzema dokonać kolejnego zakupu przepychacza kominowego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal s.c..