Skip to content Skip to footer

Czujniki czadu i gazu – jakie kupić?

Każdemu z nas zależy na bezpieczeństwie w domu, dlatego tak ważne jest to, aby zadbać o odpowiedni jego poziom. Zagrożenia mogą być różne, począwszy od włamania, kradzieży, po ulatnianie się gazu, czadu, czy pożar. Jak chronić się przed takimi sytuacjami? Jaki czujnik czadu i gazu kupić, aby dom był bezpieczniejszy?

Utlenianie się czadu czy gazu jest bardzo trudne do stwierdzenia, można zaalarmować o tym wyłącznie specjalne urządzenie zaopatrzone w specjalne detektory.

Zatrucia tlenkiem węgla

Najczęstszym powodem zatrucia tlenkiem węgla jest niesprawna instalacja kominowa lub nieszczelne urządzenie. Czujnik dymu i czadu to niewielkie urządzenie, które albo jest przystosowane do danego systemu instalacyjnego albo działa zupełnie niezależnie. Zwykły czujnik gazu i czadu ma niewielkie rozmiary, jego montaż nie jest skomplikowany, także można przeprowadzić takie prace samodzielnie.

Najbardziej narażeni na zatrucie gazem czy czadem są mieszkańcy domów, w których znajdują się podgrzewacze wody, kotły gazowe, kominy. W tym wypadku czujnik dymu i czadu to rzecz niezbędna, jeżeli dbamy o bezpieczeństwo i zdrowie swoje oraz domowników.

Jak rozpoznać ulatniający się gaz?

Elektryczne detektory dadzą absolutną pewność, co do tego, że w pomieszczeniu nie ulatnia się gaz. Zamontowanie takiego urządzenia jak czujnik gazu i czadu to jedyny rozsądny sposób na to, aby wykryć groźny dla zdrowia oraz życia ulatniający się gaz lub czad. Obecnie można zdecydować się na system antywłamaniowy zintegrowany ze sprzętem typu czujnik czadu i gazu, także nie trzeba inwestować w osobne urządzenie. Takie rozwiązanie jest stosowanie w nowoczesnych, inteligentnych domach, gdzie na bieżąco są sprawdzane wszystkie parametry bezpieczeństwa.

Gdzie kupić takie czujniki?

Decydując się na zakup czujników czadu, gazu czy dymu, warto stawiać na sprawdzonych, renomowanych producentów, którzy mają odpowiednie certyfikaty, są w stanie fachowo doradzić. Takie urządzenia nie są dużym wydatkiem, także nie warto dodatkowo na nich oszczędzać, w końcu chodzi o nasze zdrowie oraz życie. Dobry czujnik to koszt około 200- 300 złotych, także cena w miarę przystępna, na takie zakupy bez większych problemów można pozwolić sobie każdy z nas.