Skip to content Skip to footer

Czym są frezy do drewna?

Wykorzystanie nowoczesnych urządzeń oraz narzędzi praktycznie w każdym biznesie skutkuje podniesieniem jakości świadczonych usług, oraz przyspieszeniem realizacji zleceń. Podobnie jest w branży stolarskiej. W wielu przypadkach użycie frezów do drewna staje się wymogiem, który świadczy o profesjonalizmie wykonawcy.

Do czego służą frezy do drzwi?

Frezy wykorzystywane są do wiercenia otworów nieprzelotowych, w których montowane są m.in. zawiasy, zamki oraz różnego rodzaju elementy służące do łączenia poszczególnych części mebli.

Te drobne narzędzia pozwalają wykonać otwory o bardzo gładkich brzegach na wybraną przez nas głębokość. Otwór, jaki otrzymujemy, używając frezu do drzwi, jest niemal idealny. Wszystko dzięki unikalnej budowie narzędzia.

Jak zbudowane są frezy do drzwi?

Swoją budową frez do drewna jest zbliżony do wiertła lub świdra. Wykonany jest z wysokiej jakości stali odpornej na naprężenia oraz pracę w wysokich temperaturach. Głównym elementem frezu jest głowica składająca się z ostra centrującego umieszczonego na środku.

Niezwykle ważnym elementem głowicy są główne ostrza tnące. To one zapewniają szybkie i precyzyjne wiercenie. Po bokach głowicy znajdują się ostrza konturowe. Odpowiadają one za gładkie brzegi otworu. W głowicy wykonane są też dwa otwory do odprowadzania wiórów.

Kupując frez do drzwi, powinniśmy zwrócić uwagę na jego uchwyt. Niektóre modele frezów do drzwi wyposażone są w uchwyty umożliwiające szybką zmianę frezu na inny rozmiar. Znacznie ułatwia to pracę stolarzowi oraz przyspiesza realizację zlecenia.

Po czym poznać dobrej jakości frez do drzwi?

O jakości tego narzędzia świadczy dobrej klasy stal. Powinna być odpowiednio twarda, co zapewni dobrą ostrość i precyzyjne wiercenie. Przy zakupie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ostrze centrujące. To ono odpowiada za prowadzenie frezu w drewnie. Jeżeli jest krzywe, otwór będzie nierówny lub poszarpany.

Bardzo często frezy do drzwi możemy zakupić w zestawach o różnych rozmiarach. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwoli nam na uniwersalne wykorzystanie frezów w różnych pracach. Tego typu produkt powinniśmy przechowywać w oryginalnych opakowaniach. Dzięki temu frezy się nie stępią i posłużą nam przez długi czas.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Frezwid