Skip to content Skip to footer

Dlaczego domy opieki mają tak złą opinię?

Wysłanie rodziców lub dziadków do domu opieki brzmi – nawet dziś – jako coś niewyobrażalnie złego i strasznego. Oczywiście naturalną koleją rzeczy jest to, że osoby starsze powinny mieć opiekę ze strony swoich dzieci i wnuków i to najlepiej w gronie rodzinnym. Niemniej życie pisze bardzo różne scenariusze, toteż dom opieki Warszawa pozostaje bardzo często jedynym rozwiązaniem.

Choroba nie wybiera

Najbardziej oczywistym – i społecznie akceptowalnym – powodem oddania osoby starszej do domu opieki w Warszawie (i nie tylko) jest kwestia jego pogarszającego się stanu zdrowia. Nie jest tajemnicą, że leczenie (a może opóźnianie) niektórych chorób w domowym zaciszu jest często niemożliwe, a nawet… niebezpieczne. W takiej sytuacji domy opieki Warszawa są jedynym podmiotem, który może w tym wypadku pomóc.

Względy zawodowe

Znacznie mniej akceptowalną przyczyną coraz częstszego korzystania z mazowieckich domów opieki są względy ekonomiczne i zawodowe. Cóż… obecnie żyje się w takich czasach, gdy pracownik musi być mobilny i najlepiej dostępny przez 24 godziny na dobę. Rzecz jasna jeśli ktoś pracuje na 8-godzinnym etacie, to najprawdopodobniej (choć nie zawsze) może zapewnić domową opiekę swoim bliskim. Jeśli jednak ktoś jest w ciągłych zawodowych podróżach, to Domy opieki mazowieckie pozostają jedynym, sensownym rozwiązaniem.

Mało dzieci, duży problem

Problemem jest również to, że starszymi osobami nie ma się kto zająć. Dawniej nie było z tym problemu – rodziny były bowiem (najczęściej) wielodzietne, toteż nestor rodu miał zapewnioną opiekę. Dziś przy wskaźniku urodzeń rzędu 1.3 – 1.4 domy opieki Warszawa wciąż się zapełniają i – co ważne – nadal będą się zapełniać. Zjawisko to budzi co prawda sprzeciw u wielu osób, ale niestety na chwilę obecną nic nie wskazuje, że będzie inaczej.

Dom opieki Warszawa – już nie taki straszny

Na marginesie warto podkreślić, że powyższe wątpliwości wiążą się również ze źle pojmowaną specyfiką warszawskich domów opieki. Jeszcze 20 – 30 lat temu polskie domy spokojnej starości były w opłakanym stanie. Dziś coraz częściej są to profesjonalnie urządzone obiekty, w których standard życia jest często wyższy niż w niejednym domu.

Podsumowując, domy opieki Mazowieckie to wciąż temat tabu. Niemniej dużo się pod tym względem zmienia i to na lepsze. Duże zasługi mają w tym domy opieki, które wciąż podnoszą swój standard.