Skip to content Skip to footer

O czym pamiętać, wybierając modne lampy retro?

Konwencja vintage cieszy się dużą popularnością. Za szczególnie modny w tym sezonie uznawany jest retro minimalizm. Akcesoria przypominające te wykorzystywane przed laty nie przestają być atrakcyjne. Wśród lamp retro odnaleźć można wiele ciekawych propozycji. Pojawiają się tu elementy wyposażenia z materiałowymi abażurami i metalowe, emaliowane modele. Dzięki mnogości możliwych do odnalezienia wzorów stworzenie pożądanej aranżacji nie stanowi wyzwania. Na co zwrócić uwagę, poszukując lamp?

Jak dopasować oświetlenie do modnego wnętrza?

Poszukują lamp vintage należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich funkcjonalność. Większość pomieszczeń w nowoczesnych mieszkaniach pełni kilka różnych funkcji. Żyrandol retro do salonu powinien rozjaśniać całą powierzchnię pokoju. Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się również strefa jadalniana, zaleca się umieścić go nad stołem. W tym przypadku powinien również emitować stosunkowo intensywne światło, które zapewni dobrą widoczność podczas spożywania posiłków. Wisząca lampa vintage, której zadaniem jest stworzenie przytulnej i relaksującej atmosfery może posiadać tłumiący blask abażur. W przestronnych salonach warto umieścić żyrandol retro zaopatrzony w kilka żarówek.

Nie tylko lampy sufitowe

Podczas dopasowywania oświetlenia ważne jest odpowiednie rozjaśnienie wszystkich stref. Lampa retro w miejscu do czytania powinna zapewniać intensywny blask przypominający dzienne światło. Warto zdecydować się tutaj na model ścienny lub stojący. W strefie relaksu korzystnym rozwiązaniem może okazać się niewielka lampa vintage z osłoniętą żarówką. Stłumione światło o ciepłej barwie ułatwi wyciszenie się i odpoczęcie. Szczególną uwagę należy przywiązać do lamp umieszczanych w kuchniach i łazienkach. Oprócz oświetlenia sufitowego przydają się tutaj dodatkowe źródła światła nad lustrami lub blatem roboczym. Lampy retro w takich pomieszczeniach powinny być wykonane z odpornych na korozję materiałów i posiadać klasę wodoszczelności na poziomie IP44.

Mnogość designów sprawia, że każda lampa retro z pewnością dopasuje się do modnego wnętrza. Wybierając oświetlenie do swojego domu warto również zwrócić uwagę na jakość wykorzystanych do jego stworzenia surowców.