W okresie jesienno-zimowym większość kaloryferów jest włączona. Czasami jednak zdarza się, że pomimo iż termostat jest ustawiony na maksymalne grzanie, w mieszkaniu wcale nie jest ciepło. Na szczęście nie musi to oznaczać, że grzejnik jest zepsuty, najprawdopodobniej jest zapowietrzony. Jak odpowietrzyć kaloryfer?
Dlaczego grzejnik należy odpowietrzać?
Zapowietrzenie grzejnika jest dość częstym zjawiskiem, a jego przyczyny mogą być różne. Niekiedy do zapowietrzenia dochodzi za sprawą nieprawidłowego napełnienia instalacji grzewczej wodą. Przyczyną tego problemu może być również przedostawanie się powietrza do instalacji, która jest nieszczelna, lub wykonana z tworzywa sztucznego.
Kiedy dojdzie do zapowietrzenia kaloryfera konieczne jest spuszczenie z niego powietrza, ponieważ urządzenie przestaje prawidłowo funkcjonować. W konsekwencji może grzać znacznie słabiej niż dotychczas, może także nierównomiernie się nagrzewać – w takim przypadku dół grzejnika jest ciepły, natomiast górna część jest zimna.
Jak się przygotować do odpowietrzenia kaloryfera?
Proces odpowietrzania grzejnika jest łatwy, nie ma zatem konieczności wzywania hydraulika czy korzystania z pomocy innego profesjonalisty. Do pozbycia się powietrza z kaloryfera należy przygotować płaski klucz lub śrubokręt oraz miskę. Przydatny może się okazać również niewielki ręcznik, który będzie można podłożyć pod miskę, aby uniknąć zachlapania podłogi wodą.
Przed rozpoczęciem pracy należy wyłączyć grzejnik, powinien bowiem być zimny podczas procesu odpowietrzania. W przypadku nagrzanego kaloryfera woda przez cały czas dopływałaby do niego co utrudniłoby pracę. Ważne jest również, by przed przystąpieniem do odpowietrzania podłożyć miskę pod kaloryfer, aby to do niej spływała woda, która może zacząć wypływać z instalacji.
Jak odpowietrzyć kaloryfer?
Pierwszym krokiem jest stopniowe odkręcenie śruby, która zwykle znajduje się na rurze, przez którą doprowadzana jest ciepła woda. Ważne jest, aby nie robić tego zbyt szybko, ponieważ konsekwencją może być zalanie podłogi, ścian oraz mebli wodą. Po chwili z grzejnika powinno zacząć uchodzić powietrze, może pojawić się także niewielka ilość wody. Warto w tym czasie delikatnie ostukiwać grzejnik, pozwoli to na uwolnienie całego powietrza znajdującego się wewnątrz.
Kiedy z kaloryfera zacznie wydobywać się woda proces odpowietrzania można uznać za zakończony. Należy wówczas starannie zakręcić śrubę. Następnym krokiem jest włączenie kaloryfera, aby woda ponownie mogła do niego napływać. Dobrze ustawić termostat na maksymalną wartość, jeśli grzejnik szybko stanie się ciepły oznacza to, że kaloryfer został prawidłowo odpowietrzony.