Osoby, które planują budowę nowego domu powinny bardzo poważnie zastanowić się nad tym, jaką technologię budowy wybrać. W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście domy z prefabrykatów i tradycyjne domy murowane. Każde z wymienionych rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu.
Jakie różnice?
Domy prefabrykowane to wszystkie te konstrukcje, które w całości powstają w wyniku połączenia ze sobą gotowych elementów (prefabrykatów). Na plac budowy transportowane są poszczególne elementy domu, gdzie są składane przez odpowiednich fachowców. Największym atutem tego rozwiązania jest szybki czas budowy oraz to, że nie trzeba przechowywać i składować poszczególnych materiałów na placu budowy. Przy fabrykatach nie ma także kłopotliwych odpadów. W zależności od potrzeb można wybrać domy z prefabrykatów w wersji betonowej albo betonowo-drewnianej. Coraz większą popularność zdobywają także prefabrykaty z drewna klejonego.
Czas budowy ma znaczenie
Wybudowanie tradycyjnego domu murowanego jak powszechnie wiadomo zajmuje od 2 do 3 lat. Istnieją oczywiście budynki, które można postawić nawet w przeciągu 12 miesięcy. Dom z prefabrykatów może powstać w kilka tygodni. Jeżeli wszystkie prefabrykaty są gotowe, to dom można złożyć w kilka dni. Różnica w czasie budowy jest bardzo znaczna, dlatego też tym bardziej warto zwrócić uwagę na ten element.
Trwałość i energooszczędność
Domy murowane są bardzo trwałe i co najważniejsze zapewniają izolację termiczną na dość wysokim poziomie. Identycznie wygląda sytuacja jeżeli weźmie się pod uwagę dom z prefabrykatów. Warto wspomnieć o tym, że domy z prefabrykatów znacznie szybciej się nagrzewają i zdecydowanie wolniej tracą energię. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że domy prefabrykowane mogą być nawet 70% tańsze w utrzymaniu od swoich murowanych odpowiedników. Kluczem do sukcesu jest tak naprawdę to, aby postawić na energooszczędny projekt domu.