Skip to content Skip to footer

Domek letniskowy – drewniany czy murowany – koszty

Przy projektowaniu, a później wykonywaniu domku ogrodowego, zwanego również letniskowym, niezwykle ważą pozycją będą koszta jego wykonania. Powinniśmy w nie wliczać nie tylko wykonanie go w stanie surowym, ale sumować całkowity koszt oddania budynku do użytku. Zobaczmy pokrótce różnice między domkiem murowanym a drewnianym.

Przygotowania pod budowę

Właściwie już na tym etapie inwestycji będzie się zaznaczała wyraźna różnica – o ile domki ogrodowe drewniane nie mają specjalnych wymagań dotyczących podłoża, a z racji na swoją elastyczność i niską masę mogą stać niemal bezpośrednio na ziemi, to z konstrukcją murowaną tak łatwo już nie jest.

Aby zbudować stabilny i trwały domek murowany musimy wcześniej przygotować podłoże. Musimy zatrudnić pracownika, bądź wynająć koparkę, do wykopania fundamentu. Następnie, w zależności od gruntu, musimy wylać od 40 do nawet 120 cm betonu. Jest to niezbędne, aby zapewnić pożądaną trwałość konstrukcji. Przy maksymalnych oszczędnościach, to i tak od 2 tysięcy złotych w górę.

Zakup materiałów

Drewno jest dość szeroko dostępne niemal w każdym zakątku Polski i jego zakup i transport nie przysparza większych zmartwień. Przyczynia się to do niskich cen tego surowca, a szeroka dostępność powoduje, że rzadko trzeba go transportować dalej, niż kilkanaście kilometrów. W ostatnich latach powstało także szereg wyspecjalizowanych firm, zajmujących się produkcją domków ogrodowych drewnianych, co dodatkowo przyczyniło się do spadku cen.

Inaczej sprawa się ma w przypadku murowanych domków, w tym wypadku trzeba zadbać o piasek, cement, cegłę, bądź pustaki, a także o betoniarkę i konstrukcję żelazną do fundamentów. Nie dość, że wszystko to kosztuje o wiele więcej, to jeszcze w dodatku musi nieraz być transportowane przez kilkadziesiąt, jeśli nie ponad sto, kilometrów.

Ekipa budowlana

Tutaj kolejny raz okazuje się, że drewno ma więcej zalet. Przede wszystkim potrzebujemy ekipę budowlaną na znacznie krótszy okres. Domki ogrodowe drewniane, w zależności od rozmiaru, mogą być gotowe nawet w ciągu jednego dnia. Przychodzą w gotowych, ponumerowanych elementach, które ekipa układa niczym puzzle.

W przypadku muru, pominąwszy już czas na zrobienie fundamentu, wszystko trwa o wiele dłużej, więc musimy więcej zapłacić ludziom.

Wybór zatem jest prosty, jeśli zależy Ci na ekonomii, postaw na drewno!

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Megiw – producentem drewnianych domków ogrodowych