Skip to content Skip to footer

Dwa systemy okien przesuwnych na taras

Męczy Cię sztuczne światło, a dużo pracujesz przy komputerze? Zainwestuj w ogromne szklane płaszczyzny od podłogi aż do sufitu. Zagwarantują aż do późnego wieczoru przyjemne i naturalne światło, które cudownie wpłynie na Twoje samopoczucie. O takim nowoczesnym i funkcjonalnym rozwiązaniu pomyśl już przy projekcie domu, potem może być za późno.

Szklana ściana lub wyjście na taras

O zamontowaniu dużych okien trzeba myśleć już przy tworzeniu projektu. Potem może to wymagać gruntownego remontu. W początkowej fazie mamy jeszcze sposobność, by zdecydować o wielkości okien, zwykłych lub narożnych. Ma to decydujący wpływ na późniejszy wygląd mieszkania. Najprostszym rozwiązaniem, by uzyskać dużą szklaną płaszczyznę, jest montaż takiego okna w salonie lub kuchni, gdzie planujemy wyjście na taras lub do ogrodu. Okna tarasowe przesuwne to wyjątkowa oszczędność miejsca, ponieważ nie musimy się martwić, że skrzydło będzie uderzać w ścianę lub mebel. Dodatkowo takie rozwiązanie sprawia, że mieszkanie wygląda przestronnie i nowocześnie. Tego typu okna występują w kilku systemach, ale dwa z nich są najpopularniejsze.

System HST

W tym rozwiązaniu możemy uzyskać ponad 6 metrów szerokości oraz 14m2 szklanej powierzchni. Tego typu okna tarasowe przesuwne otwierają się poprzez przesuwanie ruchomego skrzydła za skrzydło stałe, a odbywa się to za pomocą rolek na ukrytej szynie. Jeżeli chcemy, by było jeszcze wygodniej, możemy zdecydować się na obsługę za pomocą pilota i sterować oknem wygodnie z kanapy. Wyjątkowym atutem jest to, że w tego typu oknach próg jest prawie całkiem zniwelowany – może mieć mniej niż 1 cm. Skrzydło można zatrzymać w dowolnym miejscu i tym samym regulować szerokość jego otwarcia.

System PSK

Okna tarasowe przesuwne w tym systemie, czyli tzw. uchylno-przesuwne mają szerokość powyżej trzech metrów i powierzchnię do 8m2. Obsługujemy je nieco inaczej. Skrzydło uchylamy i odsuwamy od progu, by następnie przesunąć je po prowadnicy. Otwieranie jest lekkie i ciche. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że może zostać w położeniu uchylnym. Jedne i drugie rozwiązania spełniają doskonałe parametry termoizolacyjne. Nie ma obawy, że przez okna będzie uciekać ciepło. Innowacyjne rozwiązania wpływają na wyjątkowe oszczędzanie ciepła.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.