Skip to content Skip to footer

Dymek przed odlotem, czyli palarnie na lotniskach

Palenie tytoniu wciąż popularne


Badania Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w ostatnich latach zmniejszyła się liczba osób palących. Mimo to palenie papierosów nadal deklaruje ponad jedna piąta dorosłych w Polsce. Po wejściu „ustawy antynikotynowej” z 2010 roku możliwość palenia tytoniu w miejscach publicznych jest ograniczona – zabronione jest palenie tytoniu między innymi w restauracjach, na przystankach, w galeriach handlowych i innych miejscach, w których nie ma pomieszczenia przeznaczonego dla palaczy. Palenie papierosów w miejscu, w którym obowiązuje zakaz, jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny.

Palenie na lotniskach


Zarządcy Lotniska Chopina w Warszawie szacują, że nawet około 20 procent pasażerów to palacze tytoniu. Taka ilość osób, które wyszły zapalić papierosa przed wejściem do budynku, to problem zarówno dla osób niepalących, jak i samych palaczy. Osoby niepalące muszą bowiem korzystać z tych samych wejść i wdychać dym papierosowy, natomiast palący na ostatniego papierosa przed podróżą muszą pójść jeszcze przed odprawą. Z myślą o tych osobach na polskich lotniskach pojawiły się pomieszczenia nazywane palarniami, w których można zapalić papierosa bez obaw o kary porządkowe i zanieczyszczanie powietrza w całym budynku. Rozwiązaniem tego problemu mogą stać się palarnie http://www.tejbrant.pl/pl/produkty/palarnie/ dzięki którym będzie można palić na terenie obiektu bez szkodzenia innym.

Coraz bardziej nowoczesne pomieszczenia


Na niektórych lotniskach palarnie to małe kabiny z niezbyt dobrym systemem wentylacji. Przebywanie w takich palarniach jest nieprzyjemne ze względu na zbyt małą przestrzeń, brak miejsc do siedzenia i unoszące się w powietrzu kłęby dymu. Jednak coraz więcej lotnisk otwiera nowoczesne i komfortowe palarnie, z których wydostaje się minimalna ilość zanieczyszczeń. W tego typu pomieszczeniach każdy palacz może bezpiecznie i zgodnie z prawem wypalić papierosa, siedząc przy stoliku. W nowoczesnych palarniach zadbano również o powietrze, stosując odpowiednie filtry, które na bieżąco oczyszczają wnętrze pomieszczenia z dymu tytoniowego, nie powodując przy tym zanieczyszczania powietrza poza palarnią.