Skip to content Skip to footer

Działki komercyjne na Śląsku

Śląsk jako region przemysłowy dynamicznie się rozwija. Przyczynia się do tego także wyprzedaż terenów pokopalnianych, które bardzo często oferowane są jako działki komercyjne. Część działek posiada również zabudowę przemysłową, która bardzo często jest wykorzystywana do stworzenia stref ekonomicznych czy miejsc dla rozwoju biznesu.

Dlaczego Śląsk

Działki komercyjne dostępne są w różnych regionach kraju, jednak to Śląsk coraz częściej wybierany jest jako miejsce idealne do tworzenia nowych inwestycji. Najpopularniejsze lokalizacje są związane z aglomeracją górnośląską, w tym obejmują Katowice, Zabrze czy Gliwice.

O wyborze Śląska przesądza nie tylko lokalizacja, ale przede wszystkim infrastruktura kolejowa i drogowa. Ze względu na wydobycie węgla kamiennego Śląsk został połączony liniami kolejowymi z najważniejszymi miastami Polski. Z kolei przy wyborze działek komercyjnych dużo większe znaczenie może mieć sieć dróg kołowych, która nieustannie się rozwija.

Działki komercyjne bezpośrednio czy z biurem nieruchomości

Spora część przedsiębiorstw działających na Śląsku samodzielnie wyprzedaje swój majątek. Zwykle są to firmy związane z górnictwem, czasem działki komercyjne wyprzedają same kopalnie. Jednak ze względu na skomplikowany status prawny bezpośredni zakup nie zawsze jest najlepszym wyborem dla nabywcy, mimo że może się wiązać z niższymi kosztami.

Wyspecjalizowane biura nieruchomości sprawdzają każdą działkę pod względem prawnym, głównie w zakresie ustalenia prawa własności do gruntu, ale również robią to w nieco szerszym kontekście, skupiając się również na planach zagospodarowania przestrzennego oraz planach rozbudowy sieci dróg krajowych.

Inwestycja mała czy na dużą skalę

Przede wszystkim zakup działki komercyjnej uzależniony jest od planów rozwoju inwestora oraz od jego możliwości finansowych. W zakresie finansowania zakupu działki wiele biur nieruchomości oferuje dodatkowe wsparcie w celu pozyskania finansowania w postaci kredytu. Na rynku pojawiają się ogłoszenia, dotyczące sprzedaży działek komercyjnych o zróżnicowanej wielkości, zaczynając od ok. 2000 metrów kwadratowych.

Oczywiście na wartość zakupu wpływa nie tylko wielkość działki, ale przede wszystkim jej lokalizacja. Grunty komercyjne w Gliwicach, położone w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A1, będą zdecydowanie droższe niż działka o tej samej wielkości, zlokalizowana np. w Siemianowicach czy w Rudzie Śląskiej.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest