Skip to content Skip to footer

Garnek żeliwny – co warto wiedzieć?

W garnkach żeliwnych gotowały nasze babcie, mamy i również młode kobiety, które dopiero wyposażają swoją pierwszą kuchnię poszukują tych garnków. Jakie są zalety i wady żeliwnych garnków?

Dlaczego warto mieć garnek żeliwny?

Garnki żeliwne powstają dzięki połączeniu stopu węgla i żelaza. Jedną z ich największych zalet jest duża trwałość. Odpowiednio pielęgnowane będą służyły długie lata.

Garnki żeliwne są ciężkie i grube, dzięki temu nagrzewają się bardzo powoli, a jednocześnie długo utrzymują ciepło. Dzięki budowie można w nich gotować potrawy bez użycia tłuszczu, co na pewno docenią osoby, które pragną zrzucić kilka zbędnych kilogramów i cenią sobie lekką kuchnię.

Garnki żeliwne potrafią długo utrzymać ciepło, co jest bardzo pomocne, gdy nie zawsze wszyscy członkowie rodziny zdążą jednocześnie dotrzeć na obiad. Potrawa w garnku żeliwnym, który będzie przykryty, utrzyma ciepło nawet przez kilka godzin.

Garnek żeliwny świetnie sprawdzi się do przygotowania potraw jednogarnkowych, zupy, czy potrawki z mięsa. Są również ciekawym naczyniem, w którym można upiec chleb. Dzięki swojej budowie chleb będzie miał chrupiąca skórkę a w środku będzie miękki i puszysty.

Garnek żeliwny jest ciężki, co niektórzy uznają za wadę. Garnek bardzo wolno się nagrzewa, co uniemożliwia przypalenie potrwa.

Emaliowany czy nie?

Garnki nieemaliowane trzeba regularnie nacierać tłuszczem, co pozwoli dłużej utrzymać je w dobrej kondycji. Nacierając garnek tłuszczem jadalnym uchronimy garnek przed korozją, jednocześnie do garnka, który nie ma tłustej powłoki jedzenie zacznie przywierać, a następnie przypalać się. Nie wolno dopuścić do tego, by garnek żeliwny był odtłuszczony, gdyż szybko ulegnie zniszczeniu i będzie nadawał się jedynie do wyrzucenia.

Garnki żeliwne są dosyć kruche i podatne na pęknięcia i uszkodzenia. Garnki emaliowane są dużo łatwiejsze w pielęgnacji. Ważne jest to, że nie rdzewieją, a dodatkowo producenci proponują szeroką gamę kolorystyczną, która sprawdzi się w każdej kuchni.

Garnek żeliwny to naczynie, które powinno znaleźć się w każdej kuchni jako niezbędne naczynie. W zależności od rozmiaru przyrządzimy w nim zupę czy zrobimy mięso lub cały obiad. Nie jest to garnek, w którym szybko podgrzejemy obiad, ale jest wielofunkcyjny oraz wytrzymały.

Garnki żeliwne dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.