Schody drewniane mogą być ciekawą alternatywą dla tych betonowych. Są estetyczne, lekkie i łatwo się je montuje.
Zanim wybierzemy się do sklepu po schody drewniane, sprawdźmy, jakie są ich rodzaje. Taka wiedza pomoże nam uniknąć pomyłek i wstawienia takich schodów, które nam nie odpowiadają.
Najprostszym rodzajem schodów są te jednobiegowe. Ich nazwa wyjaśnia w zasadzie wszystko – wchodzi się nimi prosto do góry, jednym ciągiem, bez zmiany kierunku. Są bezpieczne i naprawdę proste w montażu. Ale mają jeden feler – nie może być ich więcej niż 17, ponieważ wówczas stają się niewygodne. A to oznacza, że wysokość piętra nie powinna przekraczać trzech metrów.
Skoro jednobiegowe schody drewniane nie wszędzie się sprawdzają, to może lepsze będą dwubiegowe? W ich przypadku ograniczenia w wysokości kondygnacji nie ma. Jest jednak inne – wymagają sporo miejsca ponieważ połączone są spocznikiem, który zmienia ich bieg o sto osiemdziesiąt stopni.
Czy są jeszcze jakieś alternatywy? Oczywiście. Na przykład schody drewniane zabiegowe. Pod tą nazwą kryje się rozwiązanie, które pozwala zmienić kierunek bez konieczności używania spocznika. W jaki sposób? Po prostu część stopni ma zmienną szerokość – większą od zewnątrz, a mniejszą do wewnątrz. Jedyny problem to bezpieczeństwo. Dzieci mogą mieć z nimi kłopot.
Rozwinięciem koncepcji zastosowanej w schodach zabiegowych są schody kręcone. Tutaj zwężenie części wewnętrznej stopnia poszło najdalej, jak się da. Schody takie mocowane są na słupie umieszczonym pośrodku otworu w stropie. Zazwyczaj ich średnica nie przekracza dwóch metrów. Wada? Są niewygodne w użytkowaniu. Stopnie są za małe, a wnoszenie większych przedmiotów na piętro znacznie utrudnione.
Schody drewniane modułowe z kolei pozwalają na dowolne ukształtowanie. Podparte w środku mogą mieć dowolną formę, a dzięki powtarzalnym elementom łatwo się je montuje. Można je dopasować do każdego rozmiaru otworu i wysokości stropu. Można powiedzieć – schody idealne.