Skip to content Skip to footer

Jak dobrać idealne oświetlenie do sypialni?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważnym pomieszczeniem w całym domu jest sypialnia. Jest to przede wszystkim miejsce, które służy do odpoczynku i wyciszenia się. Z tego powodu warto zadbać o to, by sypialnia jak najlepiej oddawała nasz charakter i pomagała w udanym relaksie. Bardzo pomocne może być w tym dobrze dobrane światło, które ma ogromny wpływ na nastrój panujący w danym pomieszczeniu. Dlatego warto poznać kilka sprawdzonych porad i wybrać najlepsze lampy pokojowe do sypialni.

Zastanów się, jak dużo światła potrzebujesz

Sypialnia zazwyczaj jest miejscem, w którym oprócz spania często czytamy różne książki albo oglądamy porywające filmy. Z tego powodu oświetlenie znajdujące się w tym pomieszczeniu nie powinno być zbyt intensywne, ale jednocześnie musi być wystarczająco mocne, żeby nie ucierpiał na tym nasz wzrok. Dlatego często dobrym wyborem będą lampy żyrandole charakteryzujące się nieco większym zabudowaniem – dzięki temu światło nie będzie zbyt rażące. Coraz większą popularnością cieszą się także lampy pokojowe, które umożliwiają dowolną regulację natężenia światła. W ten sposób, w zależności od nastroju czy aktualnych potrzeb, bez problemu dobierzesz dla siebie odpowiednią intensywność oświetlenia.

Wybierz najlepszy rodzaj oświetlenia

Bardzo dużo osób podczas urządzania sypialni zastanawia się jakie lampy żyrandole sprawdzą się w tym pomieszczeniu najlepiej. Większość decyduje się zarówno na zakup lampy jak i żyrandola, ponieważ uważają, że dzięki temu będą mogli w każdej chwili dostosować oświetlenie do swoich potrzeb. Mimo to niekiedy lepszym wyborem będzie zakup tylko jednego z tych dwóch rodzajów światła. Żyrandole pokojowe sprawdzą się przede wszystkim w nieco bardziej przestronnych wnętrzach, które potrzebują większej ilości światła. Z kolei lampy pokojowe będą świetnym wyborem, jeśli chcesz stworzyć niewielkie, ale przytulne wnętrze. Co więcej, lampy pokojowe mogą być także bardzo dobrą ozdobą pomieszczenia, jeśli zdecydujesz się na ciekawe wzory i kolory.

Dlaczego barwa światła się aż tak ważna?

Zanim zamontujesz w sypialni lampy albo żyrandole pokojowe, powinieneś zastanowić się, jaka barwa oświetlenia będzie dla tego pomieszczenia najlepsza. Możesz wybrać spośród trzech rodzajów: ciepłej, neutralnej oraz zimnej. Największą popularnością w sypialniach cieszą się ciepłe odcienie, ponieważ nie są aż tak rażące, a w dodatku wprowadzają bardziej przyjazną atmosferę. Z tego powodu mogą być bardzo pomocne w udanym odpoczynku, ponieważ sprawiają, że wnętrze wydaje się spokojniejsze i bezpieczne.