Skip to content Skip to footer

Jak dopasować naturalną wykładzinę do zapotrzebowania?

Wykładziny naturalne cieszą się rosnącą popularnością. Takie rozwiązania są szczególnie korzystne dla osób borykających się z różnymi uczuleniami. Wśród akcesoriów z tej kategorii odnaleźć można przedmioty wykonane z wielu materiałów. Jaka wykładzina antyalergiczna spełni oczekiwania domowników?

Z jakich materiałów powstają wykładziny antyalergiczne?

Najbardziej popularne spośród tych produktów wykonane są z linoleum, korka i wełny. W tej kategorii odnaleźć można również przedmioty z różnych włókien roślinnych. Do chętnie wybieranych należą wykładziny sizalowe i kokosowe. Poszczególne rodzaje różnią się właściwościami. Jak dobierać odpowiednie modele do zapotrzebowania?

Przestrzenie pełniące szczególne funkcje

Wykładziny naturalne z linoleum często umieszczane są w przestrzeniach publicznych, takich jak placówki szpitali. Warto wiedzieć, że wyjątkowo dobrze sprawdzają się w tych miejscach ze względu na swoje właściwości bakteriostatyczne. Ponadto tworzą miękką i elastyczną powierzchnię, na której trudno jest się poślizgnąć. To korzystne rozwiązanie w korytarzach i wszędzie tam, gdzie przebywają osoby z obniżoną odpornością lub trudnościami w poruszaniu się.

Przyjazne podłogi w domowych wnętrzach

Wykładziny antyalergiczne w standardowych pokojach mieszkalnych to przede wszystkim modele z korka i wełny. Te drugie nie zawsze kojarzone są z właściwościami hipoalergicznymi. Warto wiedzieć, że niektóre osoby mogą być uczulone na wełnę. Jest to jednak surowiec polecany alergikom uczulonym na kurz, roztocza i pyłki roślinne. Sprawdzi się również w mieszkaniach astmatyków. Wełniana wykładzina antyalergiczna będzie ponadto wyjątkowo miękka i miła w dotyku. Naturalna wełna posiada korzystne właściwości higroskopijne, które umożliwiają regulację wilgotności w pomieszczeniu.

Czy warto wybrać wykładzinę korkową?

Wykładzina z naturalnego korka będzie przede wszystkim świetnym pomysłem przy urządzaniu pokojów dziecięcych. To również korzystne rozwiązanie dla osób, którym marzną stopy. Cechy charakterystyczne tego materiału to wysoki stopień przewodzenia ciepła oraz izolacji akustycznej. Taka podłoga jest jednocześnie elastyczna i przyjemna w dotyku. Odpowiednio dopasowana wykładzina umożliwi stworzenie modnej i funkcjonalnej przestrzeni.