Skip to content Skip to footer

Rodzaje opraw oświetleniowych

Urządzanie domu to często długotrwały proces. Jednym z jego etapów jest wybór oświetlenia. To niezwykle ważna kwestia. Od doboru oświetlenia zależeć będzie choćby samopoczucie domowników przebywających w konkretnych pomieszczeniach. Przy wyborze oświetlenia bardzo ważny jest wybór odpowiednich opraw oświetleniowych. Na rynku wyróżnić można kilka ich rodzajów.

Sufitowe oprawy punktowe

Tego typu oprawy oświetleniowe charakteryzują się bardzo dobrym światłem oraz niewielkim rozmiarem. Punktowe oprawy sufitowe mogą być zamontowane w niemal każdym pomieszczeniu. Sprawdzą się szczególnie w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Warto, aby takie oprawy opierały się na technologii LED. Wówczas emitować będą bardzo przyjemne światło.

Każdy renomowany producent opraw oświetleniowych zwraca uwagę, że w przypadku punktowych opraw sufitowych bardzo ważne jest ich właściwe umiejscowienie. Oprawy ulokowane powinny być tak, aby w pomieszczeniach nie powstawały strefy zacienione oraz aby strumienie światła nie nachodziły na siebie.

Plafoniery

Innym rodzajem opraw oświetleniowych są plafoniery. Jest to oświetlenie montowane blisko sufitu. Idealnie sprawdzają się w łazienkach, ale również w holach, np. w hotelach. Nie oznacza to jednak, że nie mogą być zamontowane w salonie lub sypialni. Plafoniery polecane są przede wszystkim do niskich pomieszczeń.

Co ważne, niejeden producent opraw oświetleniowych oferuje plafoniery w wielu rozmiarach i kształtach. Dzięki temu stanowić mogą także element dekoracyjny.

Ścienne oprawy oświetleniowe

Mówiąc o oprawach oświetleniowych, warto wspomnieć także o oprawach ściennych. Ich zadaniem jest doświetlenie oraz podkreślenie wybranego elementu w pomieszczeniu. Świetnie sprawdzają się choćby do oświetlenia schodów.

To jednak nie jedyna funkcja opraw ściennych. Mogą być stosowane także jako kinkiety. W takim przypadku dają one możliwość stworzenia wyjątkowego nastroju w salonie. Tym bardziej, że w przypadku opraw ściennych istnieje możliwość ukierunkowania wiązek światła.