Skip to content Skip to footer

Jakie gniazdka elektryczne kupować?

W sklepach ze sprzętem elektrycznym możemy znaleźć szeroki wybór gniazdek elektrycznych. Chcąc wymienić gniazdko lub założyć nowe, nie zawsze wiemy na co zwracać uwagę przy jego zakupie. Wiele osób zupełnie nie ma świadomości, na co zwracać uwagę, kupując gniazdka elektryczne. Kupują po prostu najtańsze gniazdka lub te, które podobają im się ze względów estetycznych. To poważny błąd.

Bezpieczne i niezawodne gniazdo elektryczne

Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że gniazdko elektryczne musi nie tylko umożliwiać nam sprawne i wygodne korzystanie z urządzeń, ale i gwarantować bezpieczeństwo ich użytkownikom. Z tego powodu po zakup gniazdek zawsze powinniśmy kierować się do renomowanych sklepów elektrycznych. Aby mieć pewność, że kupowane gniazdka są całkowicie bezpieczne, zawsze sprawdzajmy, czy posiadają one certyfikat CE i kompletną specyfikację. Bardzo ważne jest również zabezpieczenie w postaci metalowego bolca, który chroni przed porażeniem prądem.

Gniazdko elektryczne, które idealnie pasuje do twoich potrzeb

Na rynku możemy dostać różnorodne modele gniazdek elektrycznych. Co przede wszystkim rzuca się w oczy – niektóre z nich umożliwiają podłączenie dwóch wtyczek, a inne tylko jednej. Z tego powodu powinniśmy rozważyć, z jakich urządzeń będziemy chcieli w danym pomieszczeniu korzystać. Często lepszym wyborem okazuje się kupno podwójnego gniazda. Nawet jeśli jedna jego część nie jest wykorzystywana na co dzień, to okazyjnie może się przydawać i nie trzeba wtedy kupować przedłużacza. Pamiętajmy również o tym, że gniazdka zamontowane w miejscach, które są narażone na szczególnie niekorzystne warunki muszą posiadać dodatkowe zabezpieczenie. Jeżeli kupujemy gniazdo elektryczne do łazienki, powinniśmy zdecydować się na model z osłonką chroniącą przed wilgocią.

Wymieniamy gniazdka elektryczne – samemu czy przy pomocy fachowca?

Na koniec pozostaje kwestia, czy wymienić gniazdko samemu, czy zrobić to przy pomocy fachowca. Jeżeli chcemy zamontować gniazdko takie samo jak poprzednie i posiadamy podstawowe umiejętności elektryczne, powinniśmy poradzić sobie z tym zadaniem. Jeżeli jednak mamy wątpliwości, lepiej nie ryzykować – w razie błędu możemy doprowadzić do zwarcia lub porazić się prądem. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie pomoc fachowca, który szybko i sprawnie zamontuje gniazdko.