Lubimy urządzać imprezy, ale zmywania naczyń po ich zakończeniu już nie bardzo. Dlatego wielu producentów wyszło nam na przeciw, tworząc dla nas jednorazowe kubeczki, talerze itp. Decydując się na wybór jednorazowych naczyń, warto przy okazji zadbać o czystość naszej planety i kupić te, które są biodegradowalne.
Opakowania biodegradowalne – jak wyglądają?
Opakowania do żywności i innych produktów oraz śmieci to różnego rodzaju pudełka kartonowe, piankowe, roślinne, papier, folia i in. Spośród nich wyodrębnimy opakowania, które z biegiem lat rozłożą się na czynniki pierwsze, a drugie pozostaną niezmienione.
Te drugie zaśmiecają naszą planetę, natomiast biodegradowalne, czyli te pierwsze, z czasem całkowicie zostaną rozłożone przez specjalne szczepy bakterii bytujących w podłożu.
Jako laicy na pierwszy rzut oka nie będziemy w stanie rozpoznać, czy dane opakowanie i naczynie jest biodegradowalne. Dlatego tak ważne jest, aby producent oznaczał swoje opakowania ekologiczne odpowiednim znakiem informacyjnym.
Które naczynia jednorazowe ekologiczne wybrać na domówkę?
Pierwsze co musimy zrobić to zaplanować menü i wypisać, w czym je będziemy chcieli podać. Dobrze jest podzielić kartkę na pół pionową kreską i po lewej stronie wypisać dania zimne, a po prawej gorące.
Do każdych z tych potraw i napoi będziemy potrzebować innych opakowań. Ostatecznie możemy postarać się wyłącznie o naczynia jednorazowe ekologiczne do dań gorących, gdyż są uniwersalne, ale po co przepłacać.
Opakowania biodegradowalne do gorących napojów i zup mają grubsze ścianki, natomiast do zimnych cieńsze. Z tego powodu różna jest ich cena. Te, które nazwaliśmy uniwersalnymi, będą zatem droższe z powodu użycia większej ilości materiału.
Opakowania ekologiczne roślinne i czerpane – co to takiego?
Pojemniki przyjazne dla środowiska i biodegradowalne roślinne są wykonane, mówiąc najprościej, z roślin. Do ich produkcji wykorzystywany jest np. ryż, trzcina, drewno, kokos, otręby zbóż i inne surowce pochodzenia roślinnego dające się sprasować na gładką sztywną masę.
Opakowania wykonane metodą czerpaną to przede wszystkim tekturowe wytłaczanki do jaj. Istnieją od wielu lat. Obecnie jednak mamy coraz więcej opakowań wykonanych z tektury uzyskanej metodą czerpaną. Są to np. pudełka na wyroby cukiernicze.