Skip to content Skip to footer

Jakie podłogi wybrać do domu?

Wybór podłogi domowe nie jest prostym zadaniem, ale jest kilka opcji i warto wnikliwie się im przyjrzeć. Najważniejsze przed dokonaniem wyboru podłogi domowej będzie określenie, czy chcemy skupić się na pojedynczym wnętrzu, czy raczej dostosować podłogę do stylu całego mieszkania.

Panele winylowe – nowoczesne rozwiązanie

Bez wątpienia winyl jest zupełną nowością, jeśli chodzi o materiał do wykończenia podłóg. Można by stwierdzić, że łączy w sobie cechy wielu materiałów. Przede wszystkim jest wytrzymały i wodoodporny jak gres i płytki ceramiczne. Ponadto panele winylowe można bardzo szybko ułożyć samodzielnie, dokładnie tak samo jak panele laminowane. Są bardzo podobne do drewnianych podłóg, co można odczuć podczas ich dotykania. Idealnie imitują drewno.

Warto wspomnieć, że panele podłogowe z winylu są zrobione z polichlorku winylu, potocznie nazywanego PVC lub PCW. Są zarówno elastyczne, jak i bardzo wytrzymałe. Idealnie sprawdzą się w kuchni oraz łazience. Są bardzo odporne na wilgoć, a ich umycie nie sprawi najmniejszego problemu. Podobnie jak gres, nie wchłaniają brudu. Dodatkową ich zaletą jest odporność na promieniowanie UV, co zdecydowanie uchroni je po kliku latach użytkowania od wyblaknięcia. Dotyczy to miejsc szczególnie narażonych na promienie słoneczne. Warto też wspomnieć, że panele winylowe idealnie sprawdzą się do ogrzewania podłogowego dzięki temu, że bardzo dobrze przewodzą ciepło.

Wybór podłóg do domu

Jaką podłogę domową wybrać do kuchni? Wszystko zależne jest, czy salon w domu położony jest w sąsiedztwie kuchni i jadalni. Jeśli tak, to dobrym pomysłem będzie położenie takiej samej podłogi w każdym z tych pomieszczeń.

Dobrym rozwiązaniem do salonu będzie także położenie płytek winylowych w jodełkę. Tak samo gres, który przewodzi ciepło, a także jest odporny i wytrzymały, będzie dobrze się sprawdzał w tym pomieszczeniu. Wracając jednak do paneli winylowych, to są one połączeniem klasyki, za sprawą uczucia drewna pod stopami, z nowoczesnością, dzięki przewodzeniu ciepła, a także jakości i wytrzymałości.

Przedpokój rządzi się swoimi prawami. W korytarzu przy drzwiach wejściowych jedynym słusznym wyborem będą płytki ceramiczne lub gres. Niestety buty przenoszą sporo brudu, co może zarysować powierzchnię podłogi, a wilgoć zniszczyłaby kompletnie drewno i panele laminowane.