Skip to content Skip to footer

Czym różnią się od siebie płyty kartonowo gipsowe?

Płyty kartonowo gipsowe to duża grupa produktów, którą można podzielić na wiele rodzajów w zależności od możliwego zastosowania samej płyty. Warto pamiętać o tym podziale, by przypadkowo nie wyposażyć się w niewłaściwy rodzaj płyty, co pociągnęłoby ze sobą dodatkowe koszty. O czym trzeba pamiętać? Czym różnią się od siebie płyty kartonowo gipsowe?

Zwyczajne

Płyty kartonowo gipsowe powstają z mieszanki gipsu z włóknami celulozowymi. W ten sposób powstaje dość wytrzymała i przy tym lekka płyta, którą można z powodzeniem gipsować i malować. Płyta jest idealnie równa, estetyczna i jej obróbka nie wymaga wiele pracy. Takie płyty są powszechnie wykorzystywane do suchej zabudowy. Często też sięga się po nie podczas remontów, bo mogą przydać się do postawienia ścianek działowych, wykonania sufitów podwieszanych, zabudowania nieestetycznych rur czy nawet przygotowania nowoczesnych półek.

Płyty impregnowane

Takie płyty mają zieloną powierzchnię. Jest ona dość charakterystyczna i już na pierwszy rzut oka pozwala określić, że płyta została zabezpieczona przed działaniem wilgoci. Impregnacja umożliwia zastosowanie jej w łazience, kuchni czy jakimkolwiek innym pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności.

Płyty ognioochronne

Takie płyty także zostały wykonane z włókien celulozowych i gipsu, ale dodatkowo wzbogacono je o włókno szklane. Płyty te są oznaczone kolorem czerwonym, by łatwo było je odróżnić. Mają one własności ogniochronne i można wykorzystywać je do obudowy kominków czy stawiania ścian przy piecykach.