Skip to content Skip to footer

Krzesła do domu – czym kierować się przy wyborze?

Krzesła to meble, które znaleźć można prawdopodobnie w absolutnie każdym domu. Mogą mieć bardzo różną formę – od najprostszych, wykonanych w całości z drewna, do o wiele bardziej skomplikowanych projektów. Duże znaczenie przy wyborze ma nie tylko sam projekt, ale również materiał obiciowy na krzesła. Czym kierować się przy zakupie?

Różne krzesła do różnych pomieszczeń w domu

Przede wszystkim powinny być dostosowane do pomieszczenia, w którym się znajdą. Generalnie przy wyborze mebli do domu warto kierować się zasadą, że styl w poszczególnym pomieszczeniach powinien być w miarę jednolity. Urządzenie wnętrz w stylu eklektycznym, czyli takim, który umiejętnie łączy w sobie różne wpływy, jest trudne i wymaga sporego doświadczenia. Jeżeli więc dane pomieszczenie urządzone jest w stylu nowoczesnym, to warto uzupełnić je w krzesła o prostym projekcie. Obicia na krzesła w takim pokoju nie powinny być zbyt wzorzyste. Poleca się materiały takie jak stal i tworzywa sztuczne. W kuchni urządzonej w stylu wiejskim albo rustykalnym świetnie sprawdzą się proste, drewniane krzesła bez obić, albo obite materiałem nawiązującym do lokalnych tradycji. Warto przy tym wziąć pod uwagę również kwestie praktyczne. W salonie krzesła mogą być obite prawie dowolnym rodzajem materiału. W kuchni natomiast poleca się materiały obiciowe na krzesła łatwe w czyszczeniu.

Jak wybrać Materiał obiciowy na krzesła?

Obicia na krzesła mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów. W handlu znaleźć można krzesła obite tkaninami naturalnymi i syntetycznymi o różnej fakturze, kolorystyce i właściwościach. Często spotyka się również krzesła obite skórą albo materiałami skóropodobnymi. Materiał do obić na krzesła powinien być przede wszystkim dostosowany do potrzeb w danym pomieszczeniu. Oprócz tego warto zwrócić na niego szczególną uwagę, jeżeli w domu mieszkają osoby z alergiami. Naturalne materiały o skomplikowanej fakturze są świetnym środowiskiem dla rozwoju roztoczy, które są popularnymi alergenami.

Materiał, z którego wykonane są krzesła

Krzesła wykonuje się dziś z bardzo różnych materiałów. W dalszym ciągu najbardziej popularne jest drewno i materiały drewnopochodne. Oprócz tego często używa się tworzyw sztucznych i stali. Wybór najlepszego zależeć powinien przede wszystkim od stylistyki urządzenia domu i indywidualnych preferencji mieszkańców.