Skip to content Skip to footer

Lampa czy żyrandol – co wybrać do pokoju dziecka?

Już od momentu narodzin, pokój dziecka staje się dla niego najważniejszym pomieszczeniem. To tam będzie spać, bawić się, a potem uczyć. Dlatego właściwy dobór oświetlenia jest tak ważny.

Pokój niemowlęcia

Pierwszy wystrój pokoju dziecięcego powstaje najczęściej jeszcze przed jego narodzinami. Radosne oczekiwanie wprawia przyszłych rodziców w euforię, którą pokazują dekorując pokój maleństwa. Przy wyborze łóżeczka czy niezbędnych akcesoriów podstawowym kryterium wyboru jest bezpieczeństwo i jakość wykonania. Natomiast odwiedzając kolejno sklep z lampami i sklep z żyrandolami, bardzo często rodzice nie wiedzą jakim kryterium się kierować.

Warto pamiętać, że przez pierwsze tygodnie życia niemowlaki wręcz wolą półmrok. W tym okresie nazbyt intensywne światło razi je i może powodować niepokój. Dlatego przez pierwsze miesiące najlepszym rozwiązaniem będzie lampa stojąca lub lampka nocna zlokalizowana nieopodal łóżka. Natomiast wybierając lampy żyrandole czy plafony sufitowe, warto kierować się przede wszystkim kryterium emitowanego przez nie światła. Idealne byłyby urządzenia świetlne LED, których światło jest subtelne i ciepłe.

Pokój starszaka

Wraz z wiekiem dziecka zmienia się również przeznaczenie jego pokoju. Maluch spędza więcej czasu na zabawie, rysowaniu, a następnie czytaniu i pisaniu. Wówczas równocześnie ze zmianami wyposażenia i dekoracji pokoju, zmienić należy także oświetlenie. Niemal każdy sklep z żyrandolami oferuje modele przygotowane specjalnie z myślą o dzieciach. Charakteryzują się one ciekawym wzornictwem i bogatą kolorystyką. Jednocześnie pozwalają na użycie mocniejszych żarówek i lepsze doświetlenie pokoju. Jednak nie zawsze jeden żyrandol wystarcza. Jeśli pomieszczenie jest duże, koniecznym może okazać się zastosowanie również lamp, które doświetlą konkretne punkty. W pokoju dorastającego malca przydatne mogą być również kinkiety lub lampki nocne, które ułatwią naukę samodzielnego zasypiania.

Pokój ucznia

Kolejnym przełomowym etapem w rozwoju dziecka jest moment rozpoczęcia edukacji szkolnej. Wówczas w pokoju wydzielony musi zostać kącik do nauki, a strefa zabawy najczęściej ustępuje miejsca strefie spotkań z przyjaciółmi. Rodzice po raz kolejny stają przed wyzwaniem – lampy żyrandole czy plafony? W tym przypadku warto wybrać urządzenie świetlne dopasowane do aranżacji wnętrza i gustu młodego człowieka. Odwiedzając wspólnie sklep z lampami można wybrać model, który zarówno idealnie doświetli wnętrze jak też spodoba się właścicielowi pokoju.