Skip to content Skip to footer

Lampy stojące podłogowe – zalety i wady

Lampy stojące podłogowe są częstym rozwiązaniem na brak dodatkowego źródła światła. Świetnie sprawdzają się w zarówno małych, jak i dużych pomieszczeniach, a najczęściej wybiera się je do sypialni lub salonu. Lampy te, choć bardzo praktyczne i uniwersalne, posiadają zarówno swoje zalety, jak i wady.

Zalety lamp podłogowych

Lampa stojąca podłogowa zapewnia przede wszystkim mniej jaskrawe światło, niż główne oświetlenie. Najlepszym wyborem będą lampy dwupunktowe, które oprócz rozproszonego, górnego światła oferują również światło boczne, idealne do czytania lub pracy. Warto tu przede wszystkim zaznaczyć, że lampy dwupunktowe wcale nie są droższe od lamp jednopunktowych – ich cena bowiem najczęściej opiera się na solidności konstrukcji, a nie ilości źródeł światła. Niektóre spośród nich wyposażone są w praktyczny ściemniacz, który umożliwia dostosowanie intensywności światła.

Należy zwrócić uwagę również na design, jaki oferują lampy stojące do salonu i sypialni. Wiele sprzętów tego typu zaprojektowanych jest w stylu nowoczesnym, przez co idealnie sprawdzą się do wnętrz utrzymanych w tej stylistyce. Na rynku nie brakuje też lamp nieco bardziej staromodnych. Dzięki temu zróżnicowaniu każdy ma możliwość znalezienia idealnego wyposażenia do swojego mieszkania bądź domu. Lampa stojąca podłogowa stanowi więc idealny, praktyczny dodatek, który sprawdzi się w znacznej większości pomieszczeń użytkowych.

Wady lamp podłogowych

Choć lampy stojące do salonu i sypialni posiadają liczne atuty, wśród nich znajdzie się również kilka wad. Przede wszystkim tego typu oświetlenie może nie sprawdzić się w pokojach o dużej powierzchni – nawet najbardziej rozproszone światło nie będzie docierać do wszystkich części pomieszczenia. Pod tym względem lampy stojące podłogowe przegrywają więc z lampami sufitowymi, które z reguły oświetlają pomieszczenie w nieco bardziej równomierny sposób.

Dużym minusem jest również nietrwałość konstrukcji, zauważalna głównie z tańszych lampach. Połączenie lampy z podstawą może być mało wytrzymałe, co z kolei sprawia, że nie sprawdzą się one w pokojach dziecięcych. W przypadku wątpliwości co do wytrzymałości lampy warto więc sięgnąć po nieco droższe modele, w których konstrukcja będzie dużo bardziej trwała i zapobiegnie przewróceniu się lampy nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach.