Skip to content Skip to footer

Meble przedszkolne

Wybór odpowiedniego przedszkola dla swojej pociechy jest bardzo ważnym krokiem dla każdego rodziców. Przedszkola zdają sobie z tego sprawę, dlatego też starają się skonstruować w taki sposób swoją ofertę edukacyjną, aby wzbudzić jak największe zainteresowanie. Różni rodzice mają różne wymagania odnośnie tego typu placówki. Niewątpliwe najważniejszymi kwestiami są tutaj bezpieczeństwo dziecka, a także odpowiedni jego rozwój. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj kadra. Istotne jest jednak również otoczenie w jakim przez większą część swojego dnia będzie przebywało dziecko.

Podczas coraz częściej organizowanych przez przedszkola dni otwartych rodzice mogą zapoznać się zarówno z ofertą edukacyjną, kadrą opiekuńczo wychowawczą, a także otoczeniem w jakim przebywać będzie dziecko. Wielu rodziców szczególną uwagę zwraca na meble przedszkolne. Warto więc zadbać o to, aby w pierwszej kolejności spełniały one wszystkie standardy związane z bezpieczeństwem, a po drugie żeby w zadowalający sposób spełniały oczekiwania rodziców.

Aby wiec spełnić oczekiwania rodziców trzeba spojrzeć na problem z ich punktu widzenia. Meble przedszkolne różnią się od tych stosowanych w szkołach czy też w domach ponieważ przeznaczone są do specjalnych potrzeb. Przede wszystkim meble przedszkolne powinny być dostosowane do potrzeb ich małych użytkowników. Nie mogą być one zbyt wysokie. Każde dziecko powinno mieć możliwość sięgnięcia po zabawkę lub książeczkę bez konieczności wspinania się na meble. Swoją wysokością powinny być one dostosowane do średniego wzrostu dzieci w wieku przedszkolnym. Jest to ważne zarówno w wygodą jak również z bezpieczeństwem dziecka.

Wszystkie meble powinny być bezpieczne dla dziecka. Podczas zabawy maluchy biegają, czasami popychają się co stwarza pewnego rodzaju zagrożenie że zrobią sobie krzywdę. Meble przedszkolne powinny być pozbawione wszelkiego rodzaju ostrych krawędzi oraz kantów. Większość produkowanych obecnie mebli o przeznaczeniu dla tego typu placówek posiada odpowiednio zabezpieczone krawędzi.

Ostatnią ale nie mniej ważną cechą jaką powinny mieć meble przedszkolne jest ich różnorodność i atrakcyjny wygląd. Powinny mieć one kolory wpływające pozytywnie na rozwój dziecka. Wiele przedszkoli inwestuje coraz częściej w tzw. kąciki tematyczne. Meble tego typu rozwijają różnorodne zainteresowania maluchów. Mogą to być przykładowo kąciki czytelnicze, kąciki do rysowania czy też kąciki do zabaw innego rodzaju.

Wybierając meble przedszkolne nie należy zapominać o odpowiednich meblach „funkcjonalnych” takich jak meble do szatni, leżaki, stoliczki i krzesła. Wszystkie tego typu meble również powinny spełniać założenia opisane powyżej, a wiec być dostosowane do potrzeb maluchów oraz nie stwarzać zagrożenia dla ich zdrowia.