Skip to content Skip to footer

Wybór mebli biurowych

Mebli używamy nie tylko w domu ale i w pracy. Szczególnie ważną rolę odgrywają one na różnego rodzaju stanowiskach biurowych. W przeciwieństwie do mebli kupowanych do domu meble biurowe, ich wybór i zakup nie należą do obowiązków pracownika lecz pracodawcy. To jednak jakie meble wybierzemy może mieć znaczący wpływ na jakość pracy i jej efekty. Wybierając meble biurowe warto wziąć pod uwagę potrzeby i oczekiwania pracowników.

Praca biurowa to przeważnie praca siedząca. Osoba zatrudniona w biurze wstaje od swojego stanowiska pracy dość rzadko. To właśnie na jego biurku odbywa się znaczna część jego pracy. Sporządzanie dokumentów i ich analiza, wprowadzanie danych do komputera, projektowanie czy też monitorowanie to zajęcia, które wymagają odpowiednio przygotowanego stanowiska pracy.

Przede wszystkim należy się zastanowić jak dane stanowisko pracy powinno wyglądać i z jakich elementów się składać. Przede wszystkim pracownik musi mieć na czym usiąść. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem są obrotowe krzesła biurowe. Mebli tego rodzaju jest na rynku mnóstwo. Nie należy jednak oszczędzać czy też wybrać pierwszego lepszego modelu. Krzesła biurowe dla naszych pracowników powinny być komfortowe. Spędzają oni bowiem na nim przeważnie 8 godzin swojej pracy. Osoba siedząca na niewygodnym fotelu biurowym będzie miała trudności w skupieniu się na swojej pracy, myśląc tylko o końcu swojej „dniówki”. Krzesła biurowe powinny mieć również możliwość ich regulacji, aby pracownicy mogli dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb. Warto, aby krzesła biurowe były wyposażone w kółeczka umożliwiające przemieszczanie się na niewielkich odległościach bez konieczności wstawania. Nie należy zapominać również o estetycznym wyglądzie foteli.

Drugim niezbędnym elementem stanowiska pracy jest biurko. Wybierając je należy wziąć pod uwagę potrzeby pracownika, jak również to jak dużą przestrzenią dysponujemy w danym pomieszczeniu. „Wciskanie” do małego pokoiku biurka, z którego nie będzie w pełni korzystał nie ma sensu. Biurko powinno być mieścić wszystkie narzędzia niezbędne do pracy, a więc komputer, monitor, telefon, przybory do pisania oraz różnego rodzaju przyrządy biurowe. Jednocześnie powinno ono zapewniać pracownikowi pełną swobodę ruchów. Istotna jest więc przestrzeń na nogi jak również przestrzeń umożliwiająca swobodne poruszanie rekami. Istotną cechą biurka jest jego stabilność.

Istotnym elementem każdego stanowiska pracy są różnego rodzaju meble uzupełniające. Jednym z nich może być przykładowo szafka na dokumenty. Zazwyczaj to typu mebel dzielony jest przez kilku pracowników lub nawet całe biuro. Nie jest więc konieczne wyposażanie w nią każdego stanowiska, ale przykładowo każdego pomieszczenia lub działu. Mebel ten pomorze jednak zachować porządek z dokumentami.