Skip to content Skip to footer

Niepozorne oszczędzanie na oświetleniu

W dobie wszechobecnych podwyżek, utrzymanie mieszkania czy domu staje się coraz bardziej kosztowne. Wzrost rachunków wpływa na szukanie alternatywnych rozwiązań oraz oszczędności wszędzie tam, gdzie to możliwe. Dobrym rozwiązaniem jest zbadanie, gdzie ucieka ciepło oraz jakie zostało zamontowane oświetlenie w każdym pomieszczeniu.

Żyrandole pokojowe pod lupą

Nieodpowiednie oświetlenie może zużywać dużo prądu i znacznie podnosić rachunki. Warto więc najpierw sprawdzić, czy posiadane w domu żyrandole pokojowe i lampy pokojowe mają dobrze dobrane żarówki i są wystarczającej mocy.

Era żarówek o dużej mocy dobiega powoli końca. W sklepach nie można już dostać tego typu produktów. Obecnie producenci stawiają na oszczędność i ekologię. Mimo to w wielu domach lampy żyrandole wciąż mają ,,stare,, żarówki, które nie tylko są szkodliwe dla środowiska, ale również nie są energooszczędne. Dodatkowo trzeba je często wymieniać, co bywa czasem sporym problemem.

Wielu osobom wydaje się, że nie jest to ważne i jedna żarówka nie wpłynie znacząco na koszty. Jest to jednak bardzo błędne myślenie. Zakładając, że w każdym domu czy mieszkaniu są co minimum 5 – 6 lampy pokojowe i w każdej jest jedna lub więcej żarówek, które codziennie pobierają sporą ilość prądu, rachunek robi się wysoki.

Lampy żyrandole nowej generacji

Producenci zdając sobie sprawę z sytuacji cały czas pracują nad udoskonaleniem swoich produktów oraz zmuszeniem klientów do zakupów odpowiedniego sprzętu.

Dlatego większość nowych żyrandoli czy lamp pokojowych ma gwinty dostosowane jedynie do montażu energooszczędnych żarówek. Żyrandole pokojowe czy lampy żyrandole w zależności od modelu muszą być wyposażone w dany rodzaj żarówki.

Jak jeszcze można oszczędzić kupując lampy pokojowe?

Wymiana żarówek to podstawowa kwestia w sytuacji decyzji o ograniczeniu wydatków na prąd. Kolejna kwestia to wymiana żyrandoli i lamp, które są już zamontowane w domu czy mieszkaniu.

Trzeba przemyśleć czy w każdym pomieszczeniu lampy pokojowe są potrzebne. Można wybrać żyrandole pokojowe z mniejszą ilością źródeł światła lub lampy żyrandole o mniejszej mocy.Dzięki takim zabiegom rachunki powinny znacząco zostać obniżone, a przy okazji użytkownicy dbają o środowisko. Jest to równie ważna kwestia, która często jest pomijana w procesie zakupu.